Tanulmánykötet Csók István munkásságáról

A Szent István Király Múzeumban mutatták be ma délután a „Bálványok és démonok - Csók István (1865-1961) festészete” című tanulmánykötet. A könyv az elismert festő munkásságát és életét mutatja be. A képekkel gazdagon illusztrált kiadás méltán váratott magára ilyen sokáig és minden bizonnyal beteljesíti a hozzá fűzött reményeket.

 

Fotó: ÖKK

 

 

 

 

 

Dr. Demeter Zsófia, a Szent István Király Múzeum igazgatója üdvözölte a megjelenteket és beszélt a könyv létrejöttéről: „Hosszú munka eredményeként jelent meg ez a kötet, olyan erőfeszítéssel és olyan tudományos, a közéletet is átölelő összefogással, amelyre ritkán van példa. Ennek és a kötet hosszadalmas létrejöttének is az oka, hogy nagyon nagy vállalkozás volt.”

 

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntötte a jelenlévőket és meghatározó eseményként titulálta, hogy egy hosszú folyamat eredményeként sok ember – többek között Gärtner Petra művészettörténész- összehangolt munkájával eljutottak a kötet bemutatásáig, hiszen mostantól a nagyközönség számára is elérhető a kiadvány. „Emlékezzünk a szépre és a hasznosra. A szép az a bizonyos Csók István kiállítás volt, amire méltán lehetett a város büszke. A hasznos pedig a kötet, aminek már akkor megszületett a gondolata.” – mondta a polgármester, majd örömét fejezte ki, hogy megint sikerült olyasmit létrehozni, amire nagy szükség volt, hiszen ez a kötet egyértelműen hiánypótló kiadvány. „Ha valaki belelapoz, azonnal megérti, miért váratott magára eddig: jó munkához idő kell. Az idő megvolt, a jó munka elkészült. És az, hogy ezt mi támogathattuk, számunkra volt megtiszteltetés és öröm. Szívből gratulálok és köszönöm mindenkinek, aki ebben a munkában részt vett!” – tette hozzá dr. Cser-Palkovics András.

A polgármester beszéde után egy rövidfilmmel adóztak Csók István emlékének, melyben a művészről készült fotók, valamint alkotásaiból összeállított válogatás volt látható, a festő kedvenc zeneszerzőjének, Wagner zenéjének a kíséretében.

A vetítés után Marosi Ernő művészettörténész, az MTA rendes tagja mutatta be a kiadványt,  aki  úgy jellemezte a könyvet, hogy az kettő az egyben: „Egyet fizet kettőt kap, több szempontból is. Hiszen a kiadvány egyszerre katalógus és a kiállításnak az eredményét leszűrő tanulmánykötet is. Ez a kettősség is magyarázza, hogy várni kellett a kötetre, hiszen egy komoly szellemi folyamat áll a létrejötte mögötte.”- mondta a művészettörténész.