A jövő zöld, vagy semmilyen

A világszerte többezer csoporttal működő Fridays for Future (Péntekek a jövőért) csoport szegedi aktivistái szervezték a pénteki Széchenyi téri tiltakozást. Az egyik felszólaló, Stork Levente arról beszélt, hogy bármilyen nagy a baj, az emberek nagy többsége nem veszi komolyan a veszélyt.

Ha a dolgok nem változnak, 2050-re bekövetkezik a klímakatasztrófa, amely letarolja a világot, amelynek kétszer több halálos áldozata lesz, mint a második világháborúnak volt

– jelezte a szónok. Hozzátette: az előttünk álló években dől el, hogy az ember valóban képes-e tudatosan dönteni a sorsáról.

A beszédben egyebek mellett elhangzott, ha a választók nem radikálisan követelik a politikától a környezetvédelmi szempontok érvényesülését, akkor nem fog történni semmi.

A politika más értelemben is megkapta a magáét a szónoktól, aki úgy fogalmazott, hogy olyan veszélyek leselkednek a környezetváltozás miatt az emberre, hogy mindaz, amiről ma a politika szól, azt a változások elsöprik.

A klímakatasztrófa jelentette veszélyhez képest csekélynek tűnnek azok az áldozatok, amiket meg kell hoznia az embernek és az emberiségnek – fogalmazott Stork Levente. A ma élő generáció felelőssége óriási. Ha megakadályozzuk a klímakatasztrófát, akkor nagy generációként vonulunk be a történelembe, ha nem, akkor az utolsó generációként, amelyre senki nem fog emlékezni – hangzott el. Nem akartuk, de előidéztünk a világvégét – foglalta össze beszéde lényegét Stork Levente.

A nagy változásokat a társadalom 3-4 százaléka már képes elindítani, éppen ezért arra van szükség, hogy a környezetvédők ma minél több ember győzzenek meg a klímakatasztrófa reális lehetőségéről.

Egyáltalán nem lehetetlen, hogy Magyarországon is létre jöjjön a kritikus tömegnek tekinthető három-négyszázezer ember, aki meggyőződéses környezetvédő. A Széchenyi téren a tiltakozók között ott volt Botka László polgármester is.

A Fridays for Future mozgalom szegedi aktivistái szerint rá kell szorítani a politikát, hogy a környezetvédelem a legfontosabb közüggyé váljon. Szeged önkormányzata a maga zöld város-koncepciójával nem áll távol ettől. A téren összegyűlt tömeg többször hangosan skandálta a „Fridays for Future!” és a „Péntekek a jövőért!” szlogeneket.

Nagy a baj, az ökoszisztéma összeomlása előtt állunk – fogalmazott beszédében Szabó Dávid, a Zöld Csillag-blog szerzője, aki szerint a tudatos fogyasztás mellett a tudatos nem fogyasztás magatartásának is jellemeznie kell a kor emberét. Ez utóbbira példának az üzemanyagot és a ruhákat hozta fel példának. Az a legjobb üzemanyag és ruha, amit nem veszünk meg. Sokkoló adat, hogy Európában megvett ruhák 30-40 százalékát egyetlen egyszer sem használta tulajdonosa. Ugyanakkor a ruhaipar felelős a világon kibocsátott károsanyagok 10 százalékáért – hangzott el.

„Zengjük be Szegedet!” felszólítással a tiltakozó tömeg elindult a Kárászán áthaladva a Dugonics térre, ahol továbbfolytatódott a tiltakozóakció, amelynek végpontján a részt vevők valamennyien a földre vetették magukat, és perceken át mozdulatlanul feküdtek, ezzel imitálva az emberiség kipusztulásának nem is olyan távoli lehetőségét.