A vegán étrend alapjai

A veganizmus több, mint étrend

 

A veganizmus egy állatjogi mozgalom, egy filozófiai és életmódbeli irányzat, melynek egyetlen célja az állatok kihasználásának visszaszorítása és megszüntetése. Ezért a veganizmus követői nem használnak és nem fogyasztanak olyan termékeket, melyekhez az állatok kihasználásával vagy életük veszélyeztetésével juthatunk hozzá. Kiterjed a higiéniai termékekre és kozmetikumokra, de a ruházati cikkekre is.

 

A vegán étrend

 

A vegán filozófia mentén kialakult vegán étrend egy olyan szigorú szabályok szerint felépített táplálkozási rendszer, mely abban különbözik a vegetáriánus étrendtől, hogy a hús mellett minden egyéb állati eredetű termék fogyasztását is ellenzi. Így a vegánok nem fogyasztanak tejet vagy tejterméket, tojást és mézet sem.

 

A vegán étrend egy tisztán növényi alapú étrend, mely számos egészségügyi előnnyel járhat, de lehetnek hátrányai is. Fontos hangsúlyozni,hogy a vegán étrend felépítéséhez nagyfokú tudatosság és tervezettség szükséges. 

 

Szerencsések vagyunk, hogy egyre több gyártó figyel fel a veganizmus térhódítására, és igyekeznek kielégíteni a piaci igényeket. Sokan fordulnak a növényi táplálkozás felé valamilyen ételallergia vagy intolerancia miatt is, így egyre több “mentes” termék is megjelenik az üzletek kínálatában. Az egyre bővülő kínálatot jól példázza, hogy a MamaVita webshopban több mint 200-féle szűrőt használhatunk a mentes keresőben

 

Amire figyelned kell vegánként 

 

Tisztán növényi táplálkozás mellett oda kell figyelnünk arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjéhez jussunk. Ezt a komplettálással érhetjük el. A növényi fehérjéket három csoportba sorolhatjuk: gabonafélék, hüvelyesek és olajos magvak. Ha ezeket a növényi fehérjeforrásokat egymással kombinálva fogyasztjuk, a szervezetünk hozzájut az optimális működéséhez szükséges esszenciális aminosavakhoz. 

 

A fehérje mellett fontos odafigyelni a megfelelő ásványianyag-bevitelre, különösen a vas, kalcium és cink pótlásra. Vitaminok közül pedig a D-, és B12-vitamin az, amit feltétlenül be kell juttatni a szervezetünkbe. 

 

Sokan könnyen lemondanak a húsfogyasztásról, de nehezen hagyják el a tejtermékeket. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, nem kell elkeseredned, mert egyre több növényi alapú ital, növényi tejtermék és sajt, sőt még élőflórás növényi joghurt is kapható már a boltok kínálatában. Akinek a húsról való lemondás a nehezebb, elkészítheti megszokott ételeit, gabona vagy szója alapú húspótló készítmények felhasználásával. 

 

Elmondhatjuk tehát, hogy egy jól megtervezett, változatos vegán étrend, ahol figyelünk a tápanyagok összetételére, nemcsak biztonságos, de nagyon egészséges alternatívája a hagyományos táplálkozásnak.