Vasarely ihlette ruhákat terveznek

Budapesti Metropolitan Egyetem Kézműves Tárgykultúra alapszakán az Öltözék és kiegészítő tervezés specializáción tanuló hallgatói  közös projektet valósítanak meg a Janus Pannonius Múzeummal.


A két intézmény még 2019-ben a Modern Magyar Képtárban megrendezett közös Bauhaus-projekt sikerét követően fogott bele az új projektbe a múzeum Közművelődési és Múzeumpedagógiai Osztály vezetője, Kárpáti Kata kezdeményezésére. A Budapesti Metropolitan Egyetem két oktató-tervezője, Juhász Nóra és Merényi Zita vezetésével megvalósuló kurzus témája, amelyen 13 hallgató  vesz részt az op-art, a kinetikus művészet és Victor Vasarely munkássága.


A hallgatók vizuális és elméleti gyűjtést folytattak a megadott források alapján, majd ezekből egyet kiválasztva minta és formagyűjtést végeztek. Ezt követően ezekből a saját elképzeléseik alapján innovatív és alternatív anyagkísérleteket végeztek, majd ezek eredményeit felhasználva tervezték meg és készítették el az egyszerű szabású, alapformákból kiinduló kabátot, amelynek formáját és mintázatát a saját anyagkísérletük határozta meg.


Az eredeti menetrendet a koronavírus járvány átírta,  a projekt extra tervezési feladatokkal (op-art T-shirt, kapszulakollekció) bővült, ugyanis a fővárosban a Rózsa utcai campus jelenleg zárva van, ezért a hallgatók nem tudnak a műhelyekben dolgozni. Az elkészült munkákat kiállítás keretében mutatják be 2021-ben az Aix-en-Provence és Pécs partnervárosi kapcsolatának jeles évfordulója alkalmából sorra kerülő programsorozat részeként. A tárlaton Vasarely egyéb, a pécsi állandó gyűjteményben nem szereplő alkotásai, illetve az op-art, és a kinetikus művészet későbbi történetét fémjelző jeles magyar és külföldi alkotók művei  is láthatók lesznek majd.