Út a foci világa körül 8.

A világverseny H-csoportjába kapott besorolást a decemberi sorsoláson Japán, Kolumbia, Lengyelország és Szenegál! Ők következnek most!


A japán labdarúgó válogatott története hatodik világbajnokságára készül. 1938-ban és 1950-ben is kijutott a tornára, mindkét alkalommal visszalépett, így az első világbajnoki szereplésre 1998-ig kellett várni Tokióban.


A franciaországi világeseményen nem élték túl a csoportkört, azonban onnantól kezdve az összes vébén volt japán csapat. Az Oroszországba vezető útnak úgy álltak neki, hogy első lépésként elzavarták Javier Aguirrét 2015 márciusában. A mexikói szakember a brazil Alberto Zaccheronitól vette át a csapatot az előző világbajnokságot követően, azonban 2015 februárjában a spanyol anti-korrupciós ügyészség azzal vádolta meg a mestert, hogy négy évvel korábban a Zaragoza vezetőedzőjeként előre megbeszélte a Zaragoza-Levante mérkőzés végeredményét az ellenféllel, ezzel rángatva bele magát és a csapatát is egy fogadási csalási ügybe! A dolog annyira kellemetlen volt a Japán Labdarúgó Szövetség számára, hogy a vezetők döntöttek; elköszönnek Javier Aguirrétől!


A helyére egy olyan bosnyák szakembert hoztak, aki balhés edző hírében áll. Vahid Halihodzic irányításával kezdte el a japán válogatott a felkészülést a világbajnoki selejtezőkre, a sorozatot 2015. június 16-án, hazai pályán kezdték Szingapúr ellen egy gól nélküli döntetlennel. Ezt leszámítva a csapat a hét hátralévő mérkőzését megnyerte Szingapúr mellett Szíria, Afganisztán és Kambodzsa ellen is, így könnyedén lépett tovább a harmadik körbe, ahol Ausztrália, az Egyesült Arab Emírségek, Irak, Szaúd-Arábia és Thaiföld várt rájuk a B-csoportban. Itt már nehezebb volt a feladat, de legalább a kieséstől messzire kerültek. A japán csapat ugyanis 20 ponttal nyerte a csoportot Szaúd-Arábia és Ausztrália előtt, mindkét csapat hátránya csupán egy pont volt, viszont a negyedik Egyesült Arab Emírségek már hét pontos hátránnyal zárt mögöttük.


Múlt év szeptemberéig tehát minden oké, hat győzelem, két döntetlen és két vereség, simának mondható kijutás. A problémák az októbertől kezdődő felkészülési meccseken jöttek elő. Új-Zélandot még megverték a japánok, viszont utána – idén márciusig bezárólag két döntetlen és három vereség a csapat mérlege. Az ebből keletkező cirkuszt március 25-én unta meg a japán foci vezetése, ajtót mutattak Halihodzicnak, aki válaszul beperelte egykori munkáltatóját. Azonban ez nem akasztotta meg az utód kinevezését, Nisino Akira, a Nagoya korábbi vezetőedzője került a szövetségi kapitányi posztra. Egyelőre a váltás nem hozott érzékelhető javulást, hiszen már vele a kispadon újfent kikapott a csapat Ghána együttesétől március 27-én.


A világbajnoki szereplést illetően nem vagyok optimista. Szerintem már az is csoda számba menne, ha a japánok továbbjutnának a csoportból, látva az eddigi formát. Svájc és Paraguay ellen lehet ugyan javítani, de akkor sem érzem az esélyt a továbbjutásra, ha tudom, hogy a válogatott keretben 13 légiós szerepel. Aztán ki tudja, mit hoz ez a világbajnokság?


Kolumbia
A kolumbiai válogatott négy évvel ezelőtt a negyeddöntőben vérzett el Brazíliában. José Pékereman szövetségi kapitány ennek ellenére maradt a posztján és a következő Copa Américán, a dél-amerikai kontinenstornán bronzéremig vezette csapatát, az erről döntő meccsen 1:0-ás győzelmet aratva a tornán vendégként és rendezőként szereplő USA felett. Ekkor már hat vb-selejtezőn volt túl a csapat és a hírek szerint igencsak bizonytalan volt az argentin mester helyzete.


Valószínűleg a századik Copa Américán felmutatott elődöntőbe kerülés jelenthette azt, hogy Pékerman megtarthatta pozícióját. Ám Bogotában az utolsó pillanatig izgulni kellett az oroszországi repülőjegyért, mert Venezuela, Brazília, Paraguay és Peru ellen sem sikerült nyerni a tizennegyedik és a tizennyolcadik selejtező forduló között, a megszerezhető 12 pontból mindössze hármat sikerült begyűjteni. Pedig Kolumbia kifejezetten erős csapat volt már négy éve is, a keret az óta alig változott! Mégis a szakértők most azt mondják, hogy aligha sikerülhet a negyeddöntő, amit Brazíliában értek el. Pedig a csapat kulcsjátékosa, Radamel Falcao a Monaco csapatában nem futott annyira rossz szezont, ami ezt indokolná. Ha a Bajnokok Ligáját is beleszámítom, Falcao 2870 percet játszott a különböző francia és nemzetközi kupasorozatokban, összesen 36 mérkőzésen 24 gólt szerzett. Azonban rajta kívül is vannak klasszisok a várható keretben, például a védelemben a Barcelona saját nevelésű játékosa, Yerri Mina vagy az AC Milan védője, Cristian Zapata.


De tovább megyek! Felfedeztem James Rodríguezt is a középpályán, aki a Real Madriddal lett idén Bajnokok Ligája győztes, és akkor még nem is beszéltem Carlos Baccáról, a Villareal csatáráról, aki szintén maradandót alkothat Oroszországban. Pont ezért érthetetlen számomra a hét győzelem, hat döntetlen és öt vereség, amit a selejtezőben sikerült összehozni. Ugyanis ami az előttünk álló tornát illeti, ebből a csoportból, amibe a decemberi sorsoláson kerültek, kötelezőnek tűnik a továbbjutás akkor is, ha azért ott vannak a Lewandowskival felálló lengyelek is. Bárhogy alakult is a selejtező a kolumbiai válogatottnak, nekem mégis úgy tűnik, hogy a világbajnokság felém közeledve egyre inkább kezdenek formába lendüli José Pékerman tanítványai.


Felkészülési meccsen 2017. január 10-én kaptak ki utoljára Dél-Koreától, azóta két győzelem és két döntetlen jött össze, legutóbb pénteken Egyiptom ellen. Meglátjuk, hogy ez a kisebb veretlen időszak igazából mit is jelent majd Oroszországban. Ha kiesik a csoportkörből Kolumbia, az José Pékerman állásba kerülhet!


Lengyelország
Lengyelország utoljára 2006-ban, Németországban járt világbajnokságom. az elmúlt 12 évben két selejtezőn hasalt el. Úgy, hogy közben rendezőként ott volt a 2012-es Európa-bajnokságon Franciszek Smuda vezetésével, akit 2012. június 16-án menesztettek, miután csapata nem élte túl a csoportkört. Utódja Waldemar Fomalik lett, akivel, a brazíliai világbajnokság selejtezőit csinálták végig, ám a sikertelen kvalifikációt követően őt is elzavarták. Ámde megtalálták a megfelelő embert; Adam Nawalka 2013. október 26-án érkezett a válogatott kispadjára. Ő is kapott tehát egy lehetőséget, élt vele.


Alaposan rendet rakott a lengyeleknél, annyira, hogy meg sem álltak a franciaországi Európa-bajnokság negyeddöntőjéig, aztán elkezdték az oroszországi világbajnokság selejtezőit. Nézegetve a felmutatott eredményeket, olyan nagyon nehéz dolga nem volt a lengyeleknek Dánia, Kazahsztán, Montenegró, Örményország és Románia ellen. Igaz, az elején a kazahoknál kezdtek egy döntetlennel, ám aztán zsinórban öt győzelem következett, majd kikaptak a dánoktól, az utolsó három partit pedig megnyerték. Az eredmény? 25 pont, 28 rúgott és 14 kapott gól, csoportgyőzelem! Mindezt egy, a válogatottban szárnyaló Lewandowskival, aki a hírek szerint a világbajnokság után otthagyja a Bayern München csapatát a kevés játéklehetőség miatt.  Ő egyébként igazi vezére lehet ennek a csapatnak, amely tele van tehetséges fiatalokkal és lengyel szinten sztárnak mondható játékosokkal. Hogy aztán ez egy világbajnokságon azt is jelenti-e, hogy a fiatalokat augusztusban elviszik a nagy klubok és így kibontakozhatnak a BL-ben? Valószínű, ám ehhez bravúrok is kellenek.

 

Például feltehetően Anglia vagy Belgium legyőzése. De lehet, hogy már egy hosszabbítás kiharcolása is óriási bravúrnak számít az angolok ellen. Merthogy a helyzet úgy fest, hogy ebből a csoportból a második helyen ennek a lengyel csapatnak szerintem tovább kellene menni. Idén csak a koreai csapatot verték meg, ezért a vébé előtti formát illetően nem érdemes következtetéseket levonni, viszont játszanak még Chilével, Litvániával, Írországgal és Csehországgal.
A nyolcaddöntőnél tovább jutni tehát óriási dolog lenne, ám az már most biztos, hogy az előttünk álló 31 nap sokkal boldogabb lesz Varsóban, mint akár Pesten, Pozsonyban vagy Prágában. És mindez a világbajnoki szereplés miatt.


Szenegál
Szenegál másodszor vehet részt világbajnokságon. A tűzkeresztségen 2002-ben esett át a csapat, amikor a francia Bruno Metsuval a kispadon egészen a negyeddöntőig jutott az a csapat. Metsu azóta meghalt, Szenegál pedig a közelébe sem jutott a sikeres kvalifikációnak. Egészen a jelenlegi szövetségi kapitány, Aliou Cissé érkezéséig. A 42 éves mester 2015-ben foglalt helyet a csapat kispadján és Madagaszkár ellen elkezdte a selejtezőt az afrikai zóna második körében. A továbbjutást hazai pályán egy laza 3:0-val biztosították be, majd következett a csoportkör D-csoportja Burkina Faso, a Zöld-Foki Köztársaság és Dél-Afrika csapataival az ellenfelek listáján.


Ebben a körben megesett egy csúfság a szenegáli válogatottal. 2016. november 12-én a csapat ugyan 2:1-re kikapott idegenben Dél-Afrikától, ám a FIFA a meccs eredményét törölte, mert kiderült, hogy a játékvezető, a ghánai Joseph Lamptey a hazaiak javára elcsalta a meccset, így a bírót örökre eltiltották a játékvezetéstől. Az erről szóló ítéletet a Nemzetközi Sport Döntőbíróság is helybenhagyta. Az újrajátszásra 2017. november 10-én került sor és Szenegál megnyerte azt a találkozót 2:0-ra. Summa summarum Aliou Cissé csapata négy győzelemmel és két döntetlennel abszolválta a harmadik fordulót és csoportgyőztesként tehát másodszor jutott ki világbajnokságra.

 

Figyelemreméltó apróság, hogy a csapat 10 gólt rúgott és csak hármat kapott ebben a fordulóban, ami a védelem erősségét valamint a támadósor átlagosságát mutatja. Szenegál leghíresebb labdarúgója Sadio Mané, aki a Liverpoolban focizik, nemrég BL-döntőt játszott és ott gólt is szerzett.


Nyilvánvaló, hogy ha a csapat tovább akar jutni, az ő játékára is szükség lesz. És hogy mennyire masszív csapat ez a szenegáli, azt jól mutatja, hogy az idei felkészülési mérkőzések során csak Üzbegisztán tudta bevenni a kapujukat, viszont borzasztó ciki, hogy Luxemburg ellen is csak egy döntetlenre voltak képesek. A vészes gólínség miatt is gondolom, hogy ez a csapat nem végez továbbjutást érő helyen, bár a támadójátékon a koreai és a horvát csapat ellen még lehet javítani.

Ezzel a csapatbemutató sorozatunk végére értünk. Június 14-én, csütörtök délután belevágunk a futballtörténelem huszonegyedik világbajnokságának cikkmaratonjába, ami 64 mérkőzés összefoglalóját tartalmazza majd! Számítunk akkor is a kedves olvasók figyelmére! Sőt! Igazából akkortól! Izgalmas lesz!
(Haász Rudolf )