Út a foci világa körül 6.

A 2018-as oroszországi labdarúgó világbajnokság mezőnyének bemutatása a hatodik résszel, az F-csoport csapataival folytatódik


Kezdjük is el! Dél-Korea válogatottja a tízedik világbajnokságára készülhet. 16 éve világbajnoki elődöntő közelében sem jártak, ami egyébként jól jelzi, hogy azt a tornát sikerült elcsalni, melynek tényét már a FIFA is beismerte.


Dél-Korea 1954-ben járt először világbajnokságon majd a második ilyen tornája 1986-ban volt, azóta az összes ilyen eseményen ott vannak. A koreai keretet jellemzően az odahaza játszók alkotják, legképzettebb játékosuk a Tottenham csatára, Szon Hjung Min. Az előző világbajnokságon a csoportkörben búcsúzott a csapat, melynek eredményeképp lapátra tették az akkori kapitányt, Hong Myung Bót. Utódja a német Uli Stielke lett, akivel az Oroszországba vezető útnak is nekiláttak 2015 júniusában. Ekkor kezdődtek az ázsiai selejtező második fordulójának mérkőzései, ebben a körben a koreai válogatott a G-csoportba került Libanon, Kuvait, Mianmar és Laosz mellé. 27 rúgott góllal, kapott gól nélkül, hibátlanul nyerve a csoportot mentek tovább a harmadik körbe, ahol az A-csoportba kaptak besorolást.


Az eredmények terén az egy sima, egy fordított elv érvényesült 8 mérkőzésen keresztül, vagyis a sorminta úgy nézett ki, hogy győzelem, döntetlen, győzelem, vereség, győzelem, vereség, győzelem, vereség. Nem csoda, hogy ezt a műsort tavaly júniusban megunták Szöulban és elköszöntek Uli Stielkétől a Katar elleni idegenbeli vereséget követően. 2017. július 4-én már be is mutatták az utódját, Sin Te Jongot, akivel csak egyetlen probléma van; irányításával tétmeccsen még nem szerzett gólt a dél-koreai válogatott, az Irán és Üzbegisztán elleni utolsó két selejtezőn egyaránt gól nélküli döntetlen született. Ennek ellenére a csapat a második helyről kvalifikált a hamarosan kezdődő világversenyre, talán ennek is köszönhető, hogy felkészülési meccseken idén már győzött az együttes Moldova, Lettország és Honduras ellen, az egy fokkal komolyabb csapatoktól viszont kikapott vagy éppen döntetlent játszott.

 

A kezdésig még 3 lekötött meccse van a csapatnak Bosznia, Bolívia és Szenegál ellen. A világbajnoki csoportból annak ellenére sem tőlük várom a továbbjutást, hogy van egy klasszis csatáruk, hiszen már a selejtező harmadik körében is szenvedtek és azért megérzi egy csapat, ha olyan játékosok alkotják, akik a nem túl acélos koreai bajnokságban edződnek.


Mexikó
Mexikó válogatottjánál sem történt változtatás a szövetségi kapitányi poszton, bár a korábbi epizódokban már említettem, hogy más, gyengébb csapatoknál az előző világbajnokságot követően azonnal kirúgták az edzőt a csoportkörből történő kiesés után.
Mexikóban nem tettek így, valószínűleg azért, mert arrafelé reálisabb elvárásokat fogalmaztak meg, míg más esetekben – például Nigériában – vágyvezérelt, irreális célkitűzések születtek. Mexikó a korábban már említett CONCACAF-zónában a legerősebb csapatok között van Costa Ricával, az Amerikai Egyesült Államokkal, Honduras-szal, Panamával. Ez utóbbi csapatról később szó lesz még! Juan Carlos Osorio munkájával tehát elégedettek Mexikóban!


Lehetnek is azok, hiszen a tavalyi Konföderációs Kupán az elődöntőbe jutott a csapat, ahol előbb a németektől kaptak ki, majd a portugáloktól is a bronzmeccsen, de ennyi, a negyedik hely ezen a versenyen valószínűleg bőven elég a boldogsághoz Mexikóvárosban. Na, meg annyi, hogy a CONCACAF-zónából gyakorlatilag tükörsimán jussanak ki az oroszországi világbajnokságra, amely összességében a tizenhatodik, zsinórban a hetedik részvétele lesz Mexikónak a tornán. Mivel második kiemelt volt a csapat, a negyedik selejtező fordulóban kapcsolódott be az oroszországi részvételért folytatott csatába, ahol El Salvador, Honduras és Kanada volt az ellenfél! Félelmetes egybeesés, hogy ugyanúgy 5-1-0-ás mérleggel zártak miképpen a másik csoportban Costa Rica, a különbség csak annyi, hogy 13:1-es gólarányt hoztak össze.


A mindent eldöntő ötödik körben sem álltak le a mexikói srácok, hat győzelem, három döntetlen és egy vereség jött össze, ez utóbbi az utolsó fordulóban a hondurasi csapat ellen, aminek tulajdonképpen már nem volt jelentősége mexikói szempontból. Mint említettem a csapat a Konföderációs Kupán tavaly megmutatta az erejét, ezért én arra számítok, hogy a németek mögött a svédekkel lesz harcban az Osorio-legénység a továbbjutásért. Idén sincsenek rossz formában, két győzelem, egy döntetlen és egy vereség a mérleg felkészülési találkozókon, csak a horvátok tudták őket megverni. Egyébként fogadják még hazai pályán a skótokat és mennek a dánokhoz, akikkel a vb-felkészülést zárják.


Németország
Németország a világbajnoki címvédő. Gyorsan átfutottam az UEFA világbajnoki selejtezőcsoportjait és azt találtam, hogy címvédőként a németeké az egyetlen csapat, amely a lehetséges összes pontot begyűjtötte a selejtező során. Oda-vissza megverték Azerbajdzsánt, Csehországot, Észak-Írországot, Norvégiát és San Marino csapatát is! Joachim Löw együttese tehát ennél hibátlanabb munkát nem is végezhetett volna. A gólarány is figyelemreméltó! Negyvenhármat rúgtak és csak NÉGYET kaptak! Elképesztő! Mennyire egyeduralkodó ez a társaság? Utoljára világbajnoki selejtezőn hazai pályán kapott ki a német csapat az angoloktól…


Jól figyeljenek a dátumra; 2001. szeptember 1-jén! 17 éve senki nem tudja megverni a németeket világbajnoki selejtezőn! Mondom azt a 17 évvel ezelőtti német kezdőt! Oliver Kahn a kapuban, a védelemben Marko Rehmer, Christian Wörns, Thomas Linke és Jens Novotny. A középpályán Michael Ballack, Jörg Böhme, Sebastian Deisler és Dietmar Hamann, a csatársorban pedig Oliver Neuville és Carsten Jancker kezdett. A szövetségi kapitány Rudi Völler volt, akit Michael Skibbe, eltiltás miatt helyettesített. Joachim Löw akkor 33 éves volt és az FC Tirol Innsbruck vezetőedzőjeként tevékenykedett. 5:1-re nyertek az angolok Michael Owen mesterhármasával, rajta kívül még Steve Gerrard és Emile Heskey szerezték akkor a gólokat


A rend kedvéért azt is megnéztem, hogy európai csapat vb selejtezőn mikor szerzett utoljára egyáltalán pontot a németektől? Hat évvel ezelőtt. 2012. október 16-án, amikor a németek a svédeket fogadták. Annak a meccsnek 4:4 lett a végeredménye és ott már Joachim Löw vezette a csapatot. Mondom az akkori német kezdőt! Neuer – Lahm, Mertesacker, Boateng, Badstuber – Schweinsteiger, Mesut Özil, Kroos – Klose, Müller, Reus. A hazaiaknál Mertesacker, Özil és kétszer Klose talált be, míg a vendégeknél Michael Lustig, Rasmus Elm, Zlatan Ibrahimovic és Johan Elmander vette be a kaput. Ennek is már hat éve. Azóta csak nyolc gólt kapott a német válogatott és ötvenhatot rúgott. Világbajnoki selejtezőn.
És egyébként úgy kapott ki 2001-ben a csapat utoljára, hogy a 2002-es tornára is kijutott, ahol ezüstérmet szereztek. Egészen elképesztő ez a német válogatott és úgy egyáltalán az egész német futball! És hogy tovább árnyaljam a képet, azt is megjegyezném, hogy a 2001-es vereség óta Löw mester a harmadik szövetségi kapitány, aki a Nationalelf edzéseit irányítja! Tehát nemcsak az eredmények, a stabilitás is kiemelkedő! Mindezek fényében nem okozok meglepetést, ha azt mondom, hogy a németeknél nem kérdés, hogy a címvédésre hajtanak! Így aztán az oroszországi világbajnokság F-csoportja megnyerésének elsőszámú esélyese a német válogatott lesz.
Érdekesség, hogy van, aki duzzog amiatt, hogy nem mehet az idei vébére. A keretszűkítésnél kimaradt Sandro Wagner, aki a döntést azzal kommentálta, hogy sértődésből lemondta a válogatottságot. De hírek szerint nem lesz ott a tornán Mario Götze sem, aki sérülés miatt marad le a moszkvai repülőgépről, Ő méltóságteljesen tudomásul vette a kapitány döntését. Barátságos meccsen 2017. március 22 óta nem tudott nyerni a német válogatott, négy döntetlent és egy vereséget produkált a csapat, legutóbb a braziloktól kaptak ki 1:0-ra. A világbajnokság előtt Ausztria és Szaúd-Arábia ellen van egy-egy lekötött felkészülési mérkőzése a csapatnak. A világbajnoki programjuk június 17-én kezdődik Moszkvában, amikor Mexikó lesz az ellenfél.


Svédország
Úgy tűnik, hogy Zlatan Ibrahimovic visszavonulása után is van élet a svéd fociban. A svéd foci a 2006-os németországi világbajnokságot követően tér vissza ismét a világ 32 legjobb csapata közé. Janne Andersson együttese nem kapott könnyű feladatot a selejtezőn, hiszen az A-csoportba kerültek Bulgária, Fehéroroszország, Franciaország, Hollandia és Luxemburg mellé. Ebben a kínálatban főleg a hollandok és a franciák nagyon nehéz ellenfelek, a feladat tehát adott volt; a kettőből legalább az egyiket maguk mögé kellett utasítani a csoportban. Sikerült! A franciák mögött négy ponttal lemaradva, pótselejtezőt érő helyen zártak! Aki azt hitte, hogy a pótselejtező majd sétagalopp lesz a csapatnak, az tévedett, hiszen az olaszok következtek, őket kellett legyőzni a biztos részvételért. Ha lesz ember Stockholmban, akinek a közönség nagyon meg fogja köszönni ezt a világbajnoki kvótát, akkor az Jakob Johansson lesz, aki a pótselejtező első meccsén állt be az 57. percben, Ekdal helyére. Négy perccel ezután Johansson belőtte a párharc egyetlen, mint később kiderült győztes gólját, így kerültek 12 év után a mezőnybe.


Tudják, aki az olaszokat legyőzi pótselejtezőn, az abszolút megérdemelten kerül be az elitbe. Figyelmetlenségből nem hoztam szóba, de akkor most pótolom; a svédekre bizony nagyon oda kell figyelni, mert a selejtezőben odahaza elkapták a franciákat egy győzelemmel, de egyszer a hollandokat is megverték, akiktől mindenki világbajnoki szereplést várt. Szóval a koreai-mexikói-német hármasból egyet-egyet világbajnokságon akár még el is lehet kapni és nyolcaddöntőbe jutni! Ám ahhoz ugyanolyan összeszedett játék kell, mint amit a selejtezőben odahaza a franciák vagy a hollandok ellen mutattak, a pótselejtező hazai meccséről nem is beszélve.


Az elmúlt 1 évben felkészülési meccsen már a portugálokat is megverték, ez is intő jel. Viszont idén még nem nyertek; a románoktól és a chilei csapattól kaptak ki, a felkészülés a dánokkal és a peruiakkal zárják júniusban. Aztán lehet, hogy ott folytatják Oroszországban, ahol 12 évvel ezelőtt Németországban abbahagyták! Ha pedig eljutnak a nyolcaddöntőig, akkor Skandináviában a svédnél boldogabb nemzet nem lesz idén. Ezt tartják ott a minimumnak, minden más csak kellemes bónusz.
Folytatjuk…
(Haász Rudolf)