Underground kiállításokkal jön a GraphicPécs

A Zsolnay Örökségkezelő galériái második alkalommal adnak helyet  nemzetközi grafikai kiállításnak.

A fesztivál fő eseménye, a plakátokat, lemezborítókat, zenekari logókat, képregényeket és alternatív kiadványokat felvonultató ROCK POP UNDERGROUND című kiállítás, ami november 7-én nyílik a Zsolnay Negyed m21 Galériájában és január 25-ig látogatható. Az első, 2022-ben megrendezett grafikai fesztivál sikerét követően ezúttal is számos esemény és kiállítás várja az érdeklődőket Pécsen. A GraphicPécs Fesztivál művészeti vezetői, Michel Bouvet, Fekete Valéria és Pinczehelyi Sándor ezúttal is  olyan nemzetközi grafikai eseményt hoztak létre, amelyre többek között Észak- és Dél-Amerikából, Nagy Britanniából, Franciaországból és Hollandiából érkeztek alkotások.

Az 1950-es évektől napjainkig terjedő idővonalán a látogatók felfedezhetik a geopolitikai események és az underground mozgalmak összefonódását. A 60-as és 70-es évek lázadói – mint például a Beatles, The Doors, Bob Dylan vagy a Sex Pistols –, új utakat keresve harcoltak a konzervativizmus ellen, miközben a rockzene, a szexuális szabadság és az ökológia új eszméit hirdették, amelynek az öröksége napjainkig folytatódik a könnyűzenei életben. A kiállítás kurátorai, Michel Bouvet és Fanny Laffitte, izgalmas, interaktív élményeket ígérnek a látogatóknak. A kiállítás több mint 1300 művet vonultat fel, tükrözve a folyamatosan fejlődő zenei és kulturális életet.

A tárlatot a november 8.-án nyíló Magyar Undergroud ’80 című kiállítás egészíti ki, amely a Pécsi Galériában látható november 9. és december 21. között és  a rendszerváltás előtti hazai alternatív könnyűzenei élet budapesti és pécsi párhuzamait mutatja be. Koszits Attila kurátorként a saját archívumának anyagából válogatott rendszerváltás előtti alternatív zenei élethez kapcsolódó dokumentumai közül. Itt plakátok, lemez- és kazettaborítók, dokumentumok, továbbá fotók, videók, korabeli hanglejátszók szerepelnek, illetve egy eredeti anyagokra épülő rekonstrukció az első helyi hanglemezklubról. Igazolva, hogy Pécs a főváros mellett a legfontosabb bázisa volt a hazai underground, neo-avantgárd művészeti törekvéseknek.

A programok között szerepelnek szakmai előadások, könyvbemutatók és kerekasztal-beszélgetések a nemzetközi tervezőgrafikai élet jeles  egyéniségeivel. A GraphicPécs Fesztivál keretében november 8-10-én szimpóziumot tartanak az m21 Galériában. Az előadások fókuszába „A zene arcai a tervezőgrafikában” kérdéskört  helyezték. A szimpóziumon a PTE Művészeti Kar Tervezőgrafika- és Intermédia -, a bölcsészkar Kommunikáció és Média Tanszék, a győri DesignCampus, a budapesti METU oktatói vesznek részt.


Számos hazai és külföldi művészeti intézmény hallgatói egyedi tervezésű munkáikkal pályázhattak a rock n’ roll témakörében, a legjobbat szakmai zsűri értékeli.  Az érdeklődőket kurátori tárlatvezetés, filmvetítés és lemezvásár is várja a megnyitó hétvégén.