Újra megnyitotta kapuit a bányászati kiállítás

Két év után ismét várja látogatóit a pécsi Mecseki Bányászati Kiállítás.

Pécsett a Káptalan utcában található múzeumnak első körben a négy felszíni terme újult meg, amelyekben a tárlókban elhelyezett  eredeti tárgyak, archív fotók, film- és hanganyagok, animációk, játékos, interaktív módon tekinthetnek be az érdeklődők a bányászok tevékenységébe, valamint a bányákban alkalmazott technológiáktól a tárnákban az ott dolgozókra leselkedő veszélyforrásokon át a bányakolóniák mindennapjaiig.

A Janus Pannonius Múzeum 2014-ben vette át a Mecseki Bányászati Kiállítások üzemeltetését a korábbi fenntartótól. A földalatti kiállítást azonban az abban fellépett gombás fertőzés miatt a rá következő évben be kellett zárnia,  a fertőtlenítési munkák miatt az ott elhelyezett  installációkat le kellett bontania. A most ismét megnyílt - múzeum szakmai koordinálásával és kivitelezésében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kubinyi Ágoston Program pályázatának keretében –  az elmúlt évvégére megújult felszíni  épületrészben  helyet kapott kiállítás anyagát úgy állították össze, hogy a pinceszinten korábban bemutatott témákról is ismereteket szerezhessenek a látogatók. A tárlat megvalósulását szaktudásukkal, munkájukkal, adományaikkal a bányászati hagyományt ápoló civil szervezetek, magánszemélyek, intézmények, gyűjtőhelyek  is segítették, támogatták.

Az érdeklődők élményszerűen ismerhetik meg a Pécsett és a Mecsek vidékén egykor meghatározó nehézipari ágazat, a szén- és uránbányászat történetét. Megtudhatják például azt is, milyen kőzetek alkotják  a Mecseket, hogyan keletkeztek a szén- és urántartalmú kőzetrétegek, milyen őslények éltek egykoron ezen a területen,  milyen speciális nyelvet használtak a bányászok, s hogy milyen állatok segítették a  mindennapi munkájukat. Mindezt különleges műtárgyak és archív fotók  segítségével. Az érintőképernyős asztal a Pécs környéki bányászati emlékhelyekről ad átfogó körképet a Pécsi Bányásztörténeti Alapítvány által kiadott, Bányász útikalauz című kötet teljes anyagának segítségével.

Az óvodások és az alsó tagozatos diákok  élményekkel gazdagodva ismerkedhetnek meg a bányászok életével, felpróbálhatják  például a fejvédőjüket a kobakot, játékosan „bányászkodhatnak”, s megismerhetik a baranyai gyűjtésű bányászmeséket is. A nagyobbak az „ásványtani laborban” kikészített eszközök, műszerek, ásvány- és kőzetminták és persze az útbaigazító anyagok segítségével önállóan szerezhetnek ismereteket, kalandozhatnak a kőzetek, ásványok különleges világában.  Feltételezhetően  nemcsak a gyerekek, de a felnőttek egyik kedvence lesz az az  érintőképernyős, interaktív játék, amelyben négy csapat mérheti össze ügyességét, melyik tudja a legtöbb meddő kőzetek kiválogatni a szén közül. 

Az elmúlt esztendőben megkezdődött a földalatti, a pincerészen kialakított „vágatok”  fertőtlenítése, renoválása az elektromos hálózat, a gépészet felújításával, valamint az ott elhelyezett műtárgyak állagmegóvásával párhuzamosan.