Új Tüke-díjasok: Hirth Ferenc és Kukai Tibor

A Tüke-díjat ebben az esztendőben Hirth Ferenc, és Kukai Tibor vehette át Pécs polgárainak szavazatai alapján.


Hirth Ferenc 30 éve hozta létre a  Kontakt-Elektro Kft-ét. Az  eredményesen működő vállalkozást, a folyamatos fejlődés, az új, műszaki utak keresése jellemzi, amellyel nem csak a hazai, hanem a nemzetközi piac figyelmét is felkeltették. Az elektronikai készülék és berendezésgyártással, komplex kivitelezéssel, ágazati innovációval foglalkozó cég a hidrogénüzemű tüzelőanyag-cellák gyártása, fejlesztése terén tett komoly előrelépéseket. Ők voltak azok, akik a tüzelőanyag cellák első működő egységét megalkották, a fejlesztések eredményeként 300 és 5000 Watt közötti üzemanyagcellákat hoznak létre, a Pécsi Tudományegyetem Villamos és Informatikai Intézetével, mint stratégiai partnerrel működnek együtt.


Hirth Ferec cégvezetőként korán felismerte, hogy a fejlődés csak magasan képzett szakemberekkel elképzelhető. Az ötven embernek munkát adó cég közel egyharmada  magasan képzett mérnök. Egy részük a cég újabb fejlődési profiljával, a PLC programozással foglalkozik, amely a termelésben fontos szerepet játszó, az ipari automatizáláshoz tartozó kapcsolószekrények gyártásában jelent versenyelőnyt.


Pécs gazdasági életének gazdagabbá, elismertebbé válásában is évtizedek óta szerepet vállal,  a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara tevékenységében ugyanúgy,  mint ahogy korábban a Pécsi Ipartestületben is. E mellett a Pécsi Rotrary Club keretein belül is tevékenykedik,  többek között a tehetségek támogatásában.

Kukai Tibor építőmérnök, egyetemi tanár  a hazai mérnöktársadalom fejlődését segítette több évtizeden át. Tevékenységét magas színvonal jellemezte építőmérnökként, egyetemi oktatóként. Aktív szerepet vállal az 1996-ban életre hívott Magyar Mérnöki Kamara tevékenységében. Mint a műszaki tudományok doktora, építőmérnökként, szakmérnökként, vagy igazságügyi műszaki szakértőként, különböző magas rangú szakmai vezetői beosztásokat töltött be, jelentős építkezések kivitelezését irányította, kereskedelmi, oktatási, egyházi és kommunális  létesítmények megvalósítása fűződik a nevéhez. Mint egyetemi oktató és egyetemi vezető, közel 30 éve vesz részt a felsőoktatás fejlesztésében. Az építőipar számára szervezett különböző szakmai továbbképzéseket, kidolgozta azok  tematikáját, részt vett a vizsgabizottságok munkájában. Nevéhez fűződik az építőmérnöki és az épített környezet képzés akkreditálása, a külföldi egyetemekkel létrehozott kapcsolatrendszer kiépítése.


A civil szervezetek közül az elismerést 2022-ben a kuratórium két szervezetnek ítélte. A Máltai Szeretetszolgálat Pécsi Csoportja “a keresztény értékekre alapozott, a hit védelmét és a szegények, a rászorulók szolgálatát 30 éve önzetlen közszolgálattal teljesítő missziójáért” részesült elismerésben.


A másik díjazott a Tölösi Péter Alapítvány lett, ami a leukémiás és tumoros megbetegedésben szenvedő gyerekek és családtagjaiknak komplex prevenciót és rehabilitációt tevékenységet folytat  30 éve.


Az ötödik alkalommal átadott Ifjúsági Tüke díjat, Krassói Száva keramikus alkotását Konkoly Zsófia Tokió paralimpiai úszóbajnoka vehette át, az eddig elért példátlan hazai és nemzetközi sikereiért. Az elmúlt évben megrendezett tokiói paralimpián 100 méteres pillangóúszásban új paralimpiai rekordot úszva szerzett aranyérmet, a 400 méteres gyorsúszásban és a 200 méteres vegyes úszásban pedig ezüstérmet, de ezekhez az eredményekhez még egy 5. és egy 6. helyet is szerzett, így a magyar küldöttség legeredményesebb sportolója lett.