Túl a hétszázon

A pécsi Zsolnay Kulturális Negyed  A Zsolnay Aranykora – Gyugyi gyűjtemény címet viselő kiállítása  immár 701 darabot számlál.

A világ egyik legjelentősebb Zsolnay-kollekciójaként számon tartott pécsi kiállítást nyolc újabb műtárggyal  gazdagította Gyugyi László műgyűjtő, közülük négy különleges ritkaságnak számít, ugyanis  az 1900-as párizsi világkiállításra készültek, ahol komoly szakmai sikereket arattak.  A világkiállítást követően  az egyik leggazdagabb francia gyáriparos család vásárolta meg ezeket a kerámiákat, s azóta is a család  birtokában voltak.  Gyugyi László Justin Bardou-Job leszármazottaitól vette meg őket Párizsban. Különlegességük, hogy 1900-ban készültek, amelyik Zsolnay Vilmos halála miatt igen zűrzavaros volt a Zsolnay gyár életében, így viszonylag keveset tudni a párizsi világkiállításon szereplő tárgyakról.

Ezen darabok közül a legjelentősebb a Rózsaillat című, nőalakot ábrázoló szecessziós szobor. Apáti Abt Sándor alkotása egyfajta programmű, ugyanis a szecessziós korszak minden fontos stílusjegyét magán viseli.

- Negyven éve igyekszem megszerezni ezt a tárgyat, és most, hogy sikerült, számomra ez egy csodálatos gyűjtői pillanat. Ez az egyik legszebb szecessziós tárgy, amin az eozin zöld, bronz és vörös színei egyaránt feltűnnek – hangsúlyozta  Gyugyi László.

Ugyancsak figyelemre méltó a 95 centiméteres eozin váza, ugyanis kevés ilyen nagyméretűt készített ezzel az technológiával a Zsolnay gyár. A díszes talapzat és a tetején látható vöröslő virágmotívumok tovább növelik értékét. Két másik váza  pedig témájában  is hasonlít egymásra, az egyik dísze egy papagáj, míg a  másiké egy fácán.

A  gyűjteményt gazdagító  a másik négy tárgyra Magyarországon tett szert Gyugyi László.Ezek között szerepel egy Zsolnay Júlia által tervezett plasztikus arany dekorációjú váza, egy rizsszem technikával készült tányér, egy Klein Ármin által saját kezűleg dekorált tányér és egy üvegtechnikával készült mokkáscsésze.

A ritkaságok külön vitrint kapnak A Zsolnay Aranykora kiállításon és várhatóan március végétől tekinthetők meg.