Történeti épületdiagnosztikai képzés indul Pécsett

Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs másoddiplomát adó szak indul Pécsett.

A gazdasági környezet illetve az elmúlt időszak jogszabályi változásai egyre jobban megkövetelik, hogy az örökségvédelem területén olyan magasan képzett, innovatív és holisztikus szemléletű, projektorientált szakemberek tervezzék és irányítsák a munkálatokat, akik birtokában vannak a történeti épületek diagnosztikai módszereinek elméletének és gyakorlatának.

A Pécsett induló képzés középpontjában ezen ismeretek elméleti megalapozása, majd kiemelten a gyakorlati alkalmazása áll bemutatva, elemezve a legjobb megoldási lehetőségeket, technikákat. A  Dél-Dunántúli Régió erre különösen alkalmas, miután területén számos örökségvédelem alatt álló épület, ingatlan található.

A továbbképzés elsődleges célja, hogy ezen ingatlanok felújítása során jelentkező gyakorlati problémáikat elemezve, a helyszínen, az adott technikában, technológiában jártas és kompetens szakemberek segítségével sajátítsák el a hallgatók az alapvető hagyományos és korszerű diagnosztikai, felmérési épületpatológiai, kutatási, helyreállítási módszereket.
 
Ezen belül is kettő, kiemelten pécsi specialitás, műszaki oldalról a műemléki szerkezetek roncsolás mentes vizsgálata és diagnosztikája, valamint tervezésnél a BIM – az intelligens épületmodellezés. A hallgatóknak lehetőségük lesz e két egyetemi kutatócsoport munkájába, a legfrissebb technikai háttér alkalmazási lehetőségeibe is bepillantani.
 
A műemlékvédelem multidiszciplináris jellegéből adódóan – a szakterületen együttműködő szakemberek közös munkájának a javítása is a célok között szerepel, ennek jegyében építész, régész, művészettörténész, a történelem segédtudományait művelő bölcsész éppúgy részt vesz a képzésben oktatóként, mint gyakorló műemléki tervezők és szakemberek.