„Tolmácsolnak” a felek között

Első körben Komlón és Szigetváron tesztelik az a módszert, amelynek célja a befektetések ösztönzése Baranya megye településein.


A keresletet és a kínálatot szeretné összehangolni a Baranya Megyei Önkormányzat a befektetés-ösztönző program elkészítésével. Megvalósításához a települési önkormányzatok is segítséget nyújtanak, ezáltal sokkal hatékonyabban tudja megszólítani a vállalkozókat, illetve a lehetséges befektetőket. Az elsőként Komlón és Szigetvár indítják útjára a programot.  


- Programomban kezdettől fogva nagy hangsúllyal szerepel a befektetés-ösztönzés, mert magam is, aki a vállalkozói szférából érkeztem, pontosan tudom, mire van szüksége egy adott településnek a folyamatos fejlődéshez és egy vállalkozónak a fenntartható működéshez – hangsúlyozz Madaras Zoltán megyei  önkormányzat elnöke. - Innen jött az ötlet, hogy olyan partnereket keressünk, akik ebben támogatnak bennünket, és rajtunk keresztül a megye településeit.  


A megyei önkormányzatot egy nonprofit gazdasági szervezet segíti a program megvalósításában. Munkatársai felmérik Komló és Szigetvár erősségeit, lehetőségeit. Ennek ismeretében indulhat meg azon cégek megkeresése, amelyeknek az általuk folytatott tevékenységekhez az ott fellehető lehetőségek felelnek meg a leginkább, ami  jó alapot teremt a hosszú távú együttműködésre.


- Azért álltunk a kezdeményezés mellé, mert a Baranya Megyei Önkormányzat  teljesen új, befektetőbarát szemléletet képvisel. Cégünk abban tud segíteni, hogy amikor az adott város polgármestere, a Baranya Megyei Önkormányzat és egy befektető leülnek, egy nyelvet beszéljenek. Fontos tudni, mire van szüksége egy vállalkozónak, és mi a város érdeke. Mi lényegében „tolmácsolunk” a felek között – hangsúlyozza a  Máté Gábor, a szervezet egyik vezetője.


Mindehhez Polics József, Komló polgármestere a következőket tette hozzá, az önkormányzatok nem gazdasági szervezetek, a befektetés viszont gazdasági terület. Nem kis feladat a piaci szereplőket és az önkormányzatot összehangolni. Kitért arra is, ezt az együttműködést segíti elő a városokra szabott felmérés, amiből kiderül, milyen cégek működnek a településen, van-e ipari park a közelben, vagy akár helyben, milyen jellegű oktatással, képzéssel foglalkozó intézményei vannak, milyen szakmákban és milyen végzettséggel rendelkező munkaerő áll rendelkezésre. A felmérés egyben arról is képet ad, hogy mit kell ahhoz a városnak tennie, hogy a jelenlegi helyzetéből tovább léphessen.
 
Az első felmérés szeptember végére készül el. Az eredmények alapján, a tervek szerint a megye többi települése és a megyeszékhely, Pécs is bekapcsolódik a későbbiekben a programba.