Téli időszámítás - vasárnap át kell állítani az órákat

Vasárnap hajnali háromkor kettőre kell visszaállítani a mutatókat az órán, kezdődik a téli időszámítás.

 

A téli időszámítás hivatalos kezdete egyben azt is jelenti, hogy egy órával hosszabb lesz az éjszaka.. Nem sokáig lesz ez így, ugyanis az Európai Parlament korábban a tavaszi és őszi óraátállítás 2021-től kezdődő megszüntetése mellett foglalt állást. Az Európai Unió tagállamai egyelőre még nem döntöttek, ahogy hazánk sem, hogy a nyári vagy a téli időszámítást vezetik-e be, sokan ez utóbbi mellett érvelnek.

 

Az óraátállítás kezdete egészen a 18. századig nyúlik vissza, de igazán csak az első világháború során kapott igazi szerepet, azzal érveltek bevezetői, hogy ezen a módon talán kevesebb szén fogy. Legalábbis ezt remélték tőle a britek, a franciák és a németek is, egyben az is a célok között szerepelt, ezzel is segítik a háborús célkitűzéseiket. Később aztán olyan érvek is elhangzottak, hogy által növelni lehet az üzletek forgalmát, a lehet növelni, a bűnözés csökkenthető vele.

 

Tény, hogy  napjainkban is vannak előnye, hiszen általa a nyári időszakban csökken az áramfogyasztás. Azonban az utóbbi időben folytatott kutatások arra is rávilágítottak, hogy az órák állítgatása bizony káros hatásokkal is járhat, és nem mellesleg az emberek jelentős része nem ért vele egyet. Az alváskutatási tapasztalatok, a baleseti statisztikák és még sok minden más arra enged következtetni, hogy az eredeti időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legésszerűbb élettani, egészségügyi szempontból, évezredek óta élünk ebben a rendszerben, és ez a jelenlegi téli időszámításnak felel meg.