Szakmai párbeszéd a fenntarthatóság jegyében

Workshop keretében vitatták meg a napokban a fenntarthatóság mellett elkötelezett Baranyai Virtuális Erőmű Program (BAVEP) szereplői és támogatói az elmúlt hónapokban elért eredményeket.

Baranyai Virtuális Erőmű Program szereplői és támogatói az elmúlt hónapokban számos lehetőséggel éltek, amelynek eredményeként bővíthették  a zöld tudáshoz kapcsolódó ismereteiket, a kapcsolatrendszereiket, valamint  az ehhez szükséges forrásokhoz is hozzájutottak.  Közös helyi, szemléletformáló akcióikat hajtottak végre, fejlesztéseket indítottak útjára. A programot elindító Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. a közeljövő pályázati lehetőségeivel ismertette meg a  résztvevőket.


A „zöld téma” kifejezetten az a terület, ahol az érzékenység, a nyitottság, az innovációk iránti fogékonyság, és  a jó szervezőkészség alapvetés, hogy lehetőleg ne vesszen el egy-egy remek kezdeményezés, ötlet. A szervezett és meghirdetett programok azt mutatják, hogy az elmúlt hónapokban minden korábbihoz képest nagyobb hangsúlyt kapott az egyéni és közösségi szemléletformálás, ugyanakkor jól számszerűsíthető eredmények is felmutathatók a környezettudatos közlekedés, épületüzemeltetés, infrastrukturális fejlesztések vagy a hulladékgazdálkodás terén is.


Mint Jenei Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja elmondta, az már egyértelműen látszik, hogy a programban résztvevő intézmények, piaci szereplők milyen és mekkora mértékű hozzáadott értéket képviselnek a fenntarthatóság, a fenntartható gazdálkodás területén, s hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy a környezettudatos szemléletet mind szélesebb körben kiterjesszék a tágabb környezetben is.

 

Kiemelte, akit csak egy kicsit is érdekel a Föld nevű bolygó sorsa, az aligha húzódhat félre a felelősség elől.  Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy ha ez egy kollektíven, együttműködésben felvállalt üggyé válik, akkor még sikeresebb lehet, hiszen folyamatos, élő párbeszéd zajlik a szereplők között,  akik jó gyakorlatokat osztanak  meg  és inspirálják egymást.


Szólt egy aktualitásról is, mely szerint jelenleg is zajlik a Solar Dechatlon nemzetközi építőipari innovációs verseny, amelyen a PTE Műszaki és Informatikai Kar csapata is részt vesz. SOMESHINE projekt néven jegyzett mintaházuk úgynevezett smart building, amely természetes, megújuló energiákat hasznosít és innovatív mérnöki megoldásokat ötvöz magában. A mintaházakat összefogó „szoláris falu” szeptember végéig várja a látogatókat.