Stop a nők elleni erőszaknak

A világ minden pontján a nők és a lányok még mindig nap, nap után válnak erőszak áldozatává.


Az emberi jogok ezen  megsértése mindenen  átható jellegű és a legváltozatosabb formákban jelentkezik. E mellett sszociális háttértől függetlenül fordul elő, akár otthon, akár a munkahelyen, az iskolában, az utcán, sportolás közben vagy online. Európában háromból egy nőt már ért fizikai és/vagy nemi erőszak. Az unión belül az emberkereskedelem áldozatául esettek 80 százaléka nő. A fejlődő országokban pedig minden harmadik lányt 18 éves kora előtt adnak férjhez.


Az elmúlt 30 évben Afrikában  felére  csökkentek a női nemi szervek megcsonkításának esetei, az ellene való világméretű fellépésnek köszönhetően. Dél-Ázsiában is ugyanennyivel csökkent a 15 éves koruk előtt férjhez adott lányok aránya. A közelmúltbeli globális #metoo mozgalom pedig segített felhívni a figyelmet a szexuális támadás és zaklatás elterjedésének mértékére és egyben arra ösztönözte az áldozatokat, szólaljanak fel,  érvényesítsék jogaikat.


Ahhoz, hogy e nemi alapú erőszakot egyszer s mindenkorra megszűnjön, nagyobb hangsúlyt kell kapnia az ellene való védekezésnek  az oktatásban és a jogalkotásban is súlyosabb elbírálás alá kell esnie az ilyen jellegű cselekményeknek, de a legfontosabb feladat  a társadalmi normák megváltoztatása, az ilyen jellegű cselekmények határozott, teljes körű elítélése. Az Európai Bizottság  ezt az  évet a nők és lányok ellen elkövetett erőszak valamennyi – akár a közéletben, akár a privát szférában jelentkező – formájának felszámolására irányuló európai fellépésnek szentelte. Többek között ügyvédek, orvosok, tanárok és rendőrök képzéséhez nyújtott támogatást, akiknek elsődleges feladatuk az  áldozatok támogatása, a nemi alapú erőszak megelőzése.


E mellett  az Egyesült Nemzetekkel együttműködve elindult a Reflektorfény nevet viselő kezdeményezés, amelyre az első körben  500 millió eurót fordít az Európai Bizottság, s amelynek elsődleges célja, hogy komplexen kezelje a nők és lányok ellen elkövetett erőszak kiváltó okait, segítse az áldozatokat, valamint megerősítse a helyzetüket, ezáltal hozzájárulva a biztonságosabb, ellenállóbb, gazdagabb és szabadabb társadalmak létrejöttéhez.