Rezisztens szőlőfajták hat és fél hektáron

A Pécsi Tudományegyetem és a Varga Pincészet Kft. közös konzorciumot hozott létre, ami a piac-vezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projekt keretében kiírt pályázaton támogatást nyert el betegségeknek ellenálló szőlőültetvény telepítésére.

Az elnyert 450 millió forint felhasználásával a legjellemzőbb gombabetegségekkel szemben ellenálló a Pécsi Tudományegyetem Borbirtokán nemesített fehér, rose és vörös fajtkat telepítenek és figyelnek majd négy éven keresztül ,valamint magas hozzáadott értékkel rendelkező borászati termékeket fejlesztenek ki. A projekt során létrehoznak egy 6,5 hektáros rezisztens - a legjellemzőbb betegségeknek ellenálló - ültetvény a Balaton-felvidéken, ami számos információt nyújt majd arról miként viselkednek ezek a szőlőfajták ezen a borvidéken, az ott folytatott termesztési és technológiai eljárásoknak köszönhetően. Az így begyűjtött adatok jelentős segítséget nyújtanak majd a szőlészeteknek és borászatoknak a következő évek fajtaválasztásában, a termékfejlesztésben. A projekt zárásaként a kutatásba bevont három szőlőfajta  - a kutatási eredményei alapján termesztés-technológiai segédanyag készül, amelynek segítségével a gazdák kívánt borstílust, borkategóriát tudják elérni.

A klímaváltozás következtében egyre nagyobb kihívást jelent a szőlőültetvények védelme a kórokozókkal és kártevőkkel szemben. A hagyományos szőlőfajták egyre nehezebben tudnak ezeknek ellenállni, a szőlészeteknek  egyre több pénzt és energiát kell ráfordítaniuk az ültetvényeik megmentésére. A rezisztens szőlőfajták csökkentett növényvédelem, megfelelő növény-kondicionálási technológia alkalmazásával biztonsággal termeszthetők. Amennyiben a projektbe bekerült, vizsgált szőlőfajták a nemesítés során piacképes termékké válnak,  mind  hazai, mind nemzetközi szinten új fajtákkal bővülhet a választék, amiből a szőlészetek, borászatok választhatnak az ültetvényeik bővítéséhez, a meglévők esetében újak telepítéséhez. A szakemberek szerint ezekkel a fejlesztésekkel fel tud zárkózni a hazai kutatás, illetve adott esetben meg tudja előzni a Nyugat-Európában zajló, hasonló célú programokat

A fejlesztendő rezisztens szőlőfajták termesztésbe vonása, valamint azok termesztés-technológiája egyrészt jelentősen csökkentik a kijuttatott növényvédő-szerek mennyiségét, akár 80-90 százalékkal is. Másrészt a permetezések elhagyásával csökken az erőgépek okozta jelentős üzemanyag és káros anyag kibocsátás, ezzel a légkörbe juttatott üvegház-hatású gázok mennyisége. A projekt keretében vizsgált három szőlőfajta kutatási eredményeken alapuló termesztés-technológiáját és a borkészítésben alkalmazott eljárásokat dokumentálják, amelynek segítségével a közép- és nagyüzemű szőlészetek, borászatok a kiválasztott borstílushoz vezető kulcsfontosságú lépéseket sajátíthatják el.

 

A cél a kiöregedő ültetvények helyére egy piaci alapú, a fenntartható fejlődést előtérbe helyező fajtaszerkezet kialakítása. Ezen felül a tudatos élelmiszer-fogyasztás, a környezetünket kevésbé terhelő gazdálkodási formák, ezt alkalmazó gazdaságok népszerűsítése, valamint a hazai termékek, hazai innováció támogatása.