Népismereti verseny mesterségek bemutatójával

A Gandhi Gimnázium adott helyet a pécsi Nemzetiségi-Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ (NeRok) által  szervezett országos népismereti versenynek.

 

A megmérettetésre, amelynek középpontjában a hagyományos cigány/roma mesterségek álltak, az ország legkülönbözőbb pontjairól összesen 16 általános iskolás, illetve tanodás csapat  érkezett. Olyan témakörökben kellett számot adni tudásukról,  mint hogy mi a teknővájás technikája, hogyan kell kosarat fonni, mi a szép fafaragás titka, és miként lehet vályogtéglát készíteni. A szervezők meghívására ezen  jellegzetes cigány/roma szakmák néhány mestere is ellátogatott Pécsre,  akik az iskola kollégiuma előtt, illetve bent az épületben tartottak bemutatót. E mellett a rendezvény során  a Gandhi nem csak saját diákjai és tanodás gyerekek munkáiból álló kiállítással gazdagodott, amelynek  témája a tánc – cigány tánc és viseletek voltak, de ekkor nyílt meg Kosztics László fafaragó művész Szentek nyomában című tárlata is.
 
– Iskolánknak már az alapítása óta kiemelt célja a hagyományok továbbéltetése – ezért is vagyunk annyira büszkék rá, hogy a pedagógiai programunk az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság javaslata alapján tavaly felkerült a szellemi kulturális örökség megőrzését szolgáló jó gyakorlatok nemzeti nyilvántartására – mondja Ignácz István, az iskola igazgatója. – Amellett, hogy cigány népismeretet, beás és lovári nyelvet is oktatunk, a diákjaink például – tanulmányutak keretében – a cigány/roma közösségekben hagyományos mesterségekkel is találkozhattak már.

Az intézmény fontos küldetésének tartja azt  is, hogy e népcsoport értékei ne csupán a saját tanulóik számára, hanem minél szélesebb körben váljanak ismertté, ezért is szerveznek a mostanihoz - amire a Cigányság világnapján került sor -  hasonló rendezvényeket.