Nemzetközi elismerés a pécsi örökségpedagógia programnak

A pécsi világörökségi helyszínek örökségpedagógiai programja nemzetközi elismerésben részesült.

Öt országot átfogó, nemzetközi projektben vesz részt fogadóintézményként a pécsi Cella Septichora Látogatóközpont. A TRAME programban középiskolai tanárok, örökségmenedzserek és középiskolás diákok vesznek részt. A projekt elsődleges célja, hogy a benne résztvevők kicserélhessék a tapasztalataikat, megismerjék az egyes országokban mit tudnak a kulturális örökségi helyszínek hozzáadni az oktatáshoz. A pécsi világörökségi helyszínek örökségmenedzserei által összeállított program különleges elismerésben részesült.

A kétéves TRAME projektben olasz, szerb, török, lengyel és magyar intézmények vesznek részt. Küldetésük, hogy a középiskolás diákok felfedezzék és megértsék a kulturális sokszínűség értékét az örökségen keresztül. Az elmúlt esztendőben a projekt keretében középiskolás diákoknak szereztek programokat, amelyek célja az volt, hogy  minél jobban megismerjék a római kori örökségen keresztül, mit is takar a két fogalom, migráció és a multikulturalizmus.

Pécsen a  világörökségi helyszínek örökségmenedzserei egy hét foglalkozásból álló programsorozatot dolgoztak ki római kori örökség megismertetésére. A projektpedagógia módszerét alkalmazták, ami egy nyílt oktatási-tanulási- úgynevezett tanulásirányítási - forma, amelyben kiemelt szerepet kap az együttműködés, az önálló vagy csoportos problémamegoldó készség fejlesztése, illetve a kreativitásra, innovatív gondolkodásra nevelés.

A több hetes programmal párhuzamosan egyénileg vagy kisebb-nagyobb csoportokban projekteket dolgoztak ki a diákok, többek között akril festményt készítettek, 3D-ben kinyomtatták a Colosseumot, a Korsós sírkamra makettjét bemutató kisfilmet, TRAME újság és két társasjátékot készítettek.

A pécsi örökségpedagógusok által kidolgozott foglalkozássorozat inspirálóan hatott a többi partnerország képviselőire. A projektben résztvevő országok programjai közül a magyart találták a legjobbnak, az ebben az évben megvalósuló  cserediák programban a pécsi társasjátékot fejlesztik tovább a közös kreatív munka keretében.

A cserediák program első állomása Szerbia volt. Ott a diákok közös műhelyfoglalkozások a társasjáték koncepcióját fejlesztették tovább, amelyben a Római Birodalom térképén jelölt római kori vízen és szárazföldön ívelő utak mentén különböző küldetéseket valósítanak meg a korszak személyei. Kidolgozták a tábla, a kártyák és a karakterek grafikáját, sőt, pár karaktert már agyagból is megformáltak.

A cserediák program következő állomása Pécs, a programok a Cella Septichora Látogatóközpontban zajlanak április 8-ig, amelynek során elkészítik a társasjáték digitális változatát olyan formában, hogy az nyomtatható legyen.