Nemzetiségek, hidak a közösségek között

A dél-dunántúli régió nemzetközi szinten is kiemelkedően sok kulturális kincset rejt, ahogy a határ túl oldalánhorvát Baranja .

 

Bár a kultúra határtalan, mégis sokszor nehezítik a környező országok kínálatának megismerését a nyelvi korlátok vagy az információk hiánya. Ezeket az akadályokat szeretné áthidalni egy magyar-horvát együttműködés, amelyhez kapcsolódóan nemzetközi kerekasztal-beszélgetésre került sor Pécsen a Zsolnay Kulturális Negyedben.

A Nemzetiségek, mint hidak a közösségek között nevet viselő INTERREG projekt keretében, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. által szervezett beszélgetésen magyar és horvát a kultúra területén tevékenykedő szakemberek vettek részt. A találkozó elsődleges célja egy erős, jól működő kapcsolati rendszer kiépítése a magyar és horvát Baranya  között.

A Magyarország és Horvátország közös kulturális termékeinek fejlesztése címmel megrendezett  kerekasztal-beszélgetésen a pécsi, siklósi, mohácsi, versendi, beremendi, szalántai horvát és a horvát baranjai magyar önkormányzatok képviselői mellett Baranya kulturális életének szereplői vettek részt. Többek között az Eszéki Nemzeti Színház intendánsa, Dražena Vrselja, illetve az Eszéki Kulturális Központ igazgatója, Ivan Kristijan Majić, míg  magyar oldalról Fekete Valéria, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. vizuális művészeti vezetője és Csordás Kata, DDTG Duna Fejlesztő Transznacionális Csoport Nonprofit Kft. projektmenedzsere. Az eseményen részt vettek az Eszék-Baranya Megyei Turisztikai Közösség, a Pécsi Horvát Önkormányzat és az eszéki Horvátországi Magyarok Demokratikus Szövetségének tagjai is.

A projekt fő célja a kommunikáció és az információáramlás növelése, együttműködési hálózatok kialakításával a határ menti régióban; ugyanis annak ellenére, hogy számos projektet hajtott végre Pécs és Eszék közösen, a tapasztalatok azt mutatják, hogy az információáramlás a határ két oldala között még mindig nagyon sok kívánnivalót hagy maga után. A hálózatépítés és az információcsere alacsony szintje nagyrészt a két ország között meglévő nyelvi akadályoknak is köszönhető. E mellett még mindig kevés az információ áll rendelkezésre arról,, hogy a határ menti területeken melyik helyi/regionális médium, kulturális intézmény milyen területekkel, kulturális eseményekkel/tevékenységekkel foglalkozik. Ennek feltérképezését a kisebbségi szövetségek és a média segítségével kívánják megvalósítani, ezzel is elősegítve a határ menti régióban a multikulturális örökség terjesztését.

A pályázati program keretein belül a szakmai kerekasztal-beszélgetéseken túl több  a nemzetiségek hagyományaira épülő rendezvényeket tartottak,  illetve a nemzetiségektől független programokat is szerveztek a határ mindkét oldalán, ezáltal ösztönözve a határokon átívelő mobilitást.

 

A projekt – ami 2020 szeptemberében indult és 2022. június 30-ig tart – az Európai Unió támogatásával, hazai társfinanszírozásban a Magyarország-Horvátország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósul meg mintegy  200.000 euróból.  A zárórendezvényre  májusban, Baranya székhelyén kerül sor, amelynek házigazdája   a Pécsi Horvát Önkormányzat lesz.