Német nemzetiségi nap gyerekeknek Liptódon

Mohácson a Park Utcai Katolikus Általános Iskolában  a hagyományokhoz híven ebben az esztendőben is megszervezték  a német nemzetiségi napot.


Az intézmény 2006 óta minden évben megrendezi a nemzetiségi napot, ami eleinte egy-egy ünnepkör, mint például a karácsony, a húsvét vagy a pünkösdöt élő szokásait elevenítette fel. Nyolc esztendeje, 2012 szeptemberétől pedig minden harmadik évben Liptód, egy dél-baranyai kis völgyfalu szervezik meg a tematikus napot, ahova a teljes német tagozat, elsőtől nyolcadikig, azaz több mint 200 gyermek elutazik. Idén a koronavírus miatt 2-2 évfolyamonként, hétfőtől csütörtökig zajlottak a programok, amelynek során rengeteget tanultak a gyerekek.


Az iskola tanulóinak többsége mohácsi, között jelentős számban vannak német származásúak is, családjaik már nem beszélik a nyelvjárást, nem ápolják a németség hagyományait. A programokat ezért úgy állították össze,  azok felöleljék a népismeret tantárgy keretén belül elsajátított illetve elsajátítandó ismereteket. Így a gyerekek bepillantást nyerhettek a falusi élet hétköznapjaiba, sőt azok aktív részesei lehettek.


Az alsó tagozatosok játékos formában ismerkedtek a falusi „sváb” emberek mindennapjaival. Megtanultak szőni, ellátogattak egy portára, ahol nemcsak a hagyományos állattartással ismertették meg őket,  de meg is simogathatták az állatokat.  E mellett a paraszti gazdaságokban ma már nem használatos eszközöket és szerszámokat is kipróbálhatták.


A felső tagozatosok a konyhában serénykedtek. Természetesen egy „sváb” egytálétel volt az ebéd, babgulyás a  Heweknedl. A 7- 8. osztályos lányok kelt szagos fánkot sütöttek. A fiúk közben a pincében a környéken honos szőlőfajtákkal, a borkészítéssel és annak eszközeivel ismerkedtek, valamint egy előadást is meghallgattak  a németség építkezési szokásairól, megnéztek egy téglagyűjteményt, ahol kézbe foghatták a monogramokkal ellátott kis téglákat, amilyeneket napjainkban már csak a kémények építésénél használnak.