Nagypeterden járt a Pécsi Balett

Itthon is elkél a segítségnyújtás, ami nem mindig pénzben mérhető baranyai kistelepülések rászorulóit karolta fe la Pécsi Balettért Alapítvány.


A Pécsi Balettért Alapítvány és a Pécsi Balett együttműködésének hangsúlyos eleme a társadalmi szerepvállalás. Közös missziójuk a tánc- és a balettművészet népszerűsítése és a gyerekek, fiatalok megszólítása, táncot értő és szerető befogadóvá nevelése. A néhány évvel ezelőtt elindított Táncközelben projektjüket ebben az évadban kibővítették, hogy kulturális-művészi élményhez juttassák azokat a gyerekeket is, akik még sosem jártak színházban, mindennapjaiknak nem magától értetődő része a művészetek élvezete.


Ennek jegyében tartottak  a nagypeterdi óvoda udvarán beavató program keretében ismertették meg a kicsiket a táncművészet ezen ágával. A Theater Wagen mozgószínpadán részleteket  adtak elő a Pécsi Balett táncosai a Piroska és a farkas  mese balettből a nagypeterdi, nyugotszenterzsébeti, botykapeterdi, szentdénesi óvodásoknak és alsó tagozatosoknak. A program moderátora az együttes  két vezetője, Uhrik Teodóra és Vincze Balázs  balett-táncos volt, akiknek táncpedagógusi tapasztalata, szaktudása, empátiája és elhivatottsága a tánc iránt  garanciát jelent a a projekt sikerére.


„Hiszünk abban, hogy a táncművészet segítségével nyithatjuk meg a legkönnyebben a gyerekek és az őket elkísérő szüleik lelkét az igényes kultúra befogadására, hiszen a tánc, az ének és a zene a legősibb kifejezési módunk. Ezek a hátrányos helyzetű gyerekek, ha színházban nem is jártak még, otthon és a faluban táncolnak, énekelnek, zenélnek, mindez az életük természetes része. A mi feladatunk megmutatni, milyen maradandó,semmihez sem hasonlítható élményt nyújt a színház, egy táncelőadás. Azt szeretnénk, hogy a program által  megszólított fiatalok a balett- és táncelőadásoktól nem idegenkedő, a színház iránt érdeklődő felnőttekké váljanak. A nap során az is kiderült, hogy erre minden esély megvan, ugyanis  gyerekek elmondták, közülük többen járnak balettra vagy néptáncra, ez reményt ad arra, hogy nagyobb eséllyel valósul meg ez a vágyunk” – mondta el Vincze Balázs, a projekt vezetője.


Decemberben és januárban közel kétszázan vettek részt az alapítvány által szervezett színházlátogatásokon, amelynek során a  Kodály Központban A diótörőt, a Pécsi Nemzeti Színházban a Piroska és a farkast tekinthették meg.  A rászoruló kisebb és nagyobb gyerekek, iskolai csoportok és családok számára teljesen ingyenes volt a részvétel, az utazás. Az előadások előtti beavató program keretében a gyerekek találkozhattak az alkotókkal, a szereplőkkel és testközelből is megismerkedhettek velük. A gyerekek közül szinte senki nem járt még igazi kőszínházban, a Kodály Központ pedig az őket kísérő felnőttek számára is kuriózum volt.