Megérdemelt francia győzelem

Franciaország és Belgium csapata játssza egymással a huszonegyedik labdarúgó világbajnokság első elődöntőjét!

A két csapat hivatalos nemzetközi mérkőzésen először 1904. május 21-én, húsz nappal a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség megalakulása után találkozott egymással. Azóta 41680 nap telt el, világbajnokságon pedig mindössze a negyedik egymás elleni mérkőzésük lesz ez a mai.

A L’Équipe nevű tekintélyes francia sportújság ma reggel azzal a címlappal jelent meg, hogy valószínűleg a belga focitörténelem legfontosabb mérkőzése következik. Ha az elmúlt 32 évet nézem, akkor meg kell állapítanom, hogy ez így is van! A franciák tizenkét év után játszanak ismét elődöntőt, amely a hatodik lesz a csapat történetében, ezzel pedig a vonatkozó örökranglistán a negyedik helyre jön fel Franciaország. Csak a németek, az olaszok és a brazilok vannak Didier Deschamps csapata előtt.

A belgáknak ez lesz a második elődöntőjük, eddig 14 gólt szereztek ezen a világbajnokságon, kilenc különböző játékos vette be az ellenfelek kapuját. Miért lesz a francia-belga egy jó meccs? Mindazokon túl, amiket elmondtam, például azért, mert a franciák a legutóbbi 10 világbajnoki mérkőzésükből kilencet nem vesztettek el, láthatunk majd Mbappé-parádét, aki Pelé és 1958 óta a legjobb tini csatár három góljával, mert megnézhetjük a másik oldalon Romelu Lukakut, aki a legutóbbi 13 mérkőzésén 17 gólt lőtt és háromszor készített elő belga találatot, mert 2016 szeptembere óta a belgák veretlenek tétmérkőzésen és még sorolhatnám!

Mivel azonban nemsokára kezdődik a találkozó, vessünk gyorsan egy pillantást a csapatok kezdőire! A franciáknál mindössze egy változás történt az Uruguayt hazaküldő tizenegyben; Tolisso ült le ma este a kispadra azért, hogy az eltiltásából visszatérő Matuidi elfoglalhassa a helyét a középpályán. A belgáknál is egy helyen változott a brazilverő kezdő, Moussa Dembelé veszi majd át az eltiltott Meunier helyét a középpályán! És akkor kezdjünk is hozzá az első elődöntőhöz! Jó szórakozást!

A francia kezdőcsapat: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Lucas Hernández – Pogba, Kanté – Matuidi, Mbappé, Griezmann – Giroud Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
A belga kezdőcsapat: Courtois – Alderweireld, Kompany, Verthongen – Chadli, Moussa Dembelé, Witsel, Fellaini, De Bruyne – Eden Hazard, Lukaku Szövetségi kapitány: Roberto Martínez
Játékvezető: Andrés Cunha (Uruguay)

1. perc: Tiszta sötétkék szerelésben a franciák, az ellenfél tiszta pirosban játszik majd! Az uruguayi játékvezető, Andrés Cunha fújja a sípot ma! A francia csapat el is kezdte a játékot!
10. perc: A franciák kezdtek jobban, most a belgáknál van a labda többet, próbálják feltörni a védekezést, egyelőre nem sok sikerrel! A tizenhatos környékén elakadnak!
15. perc: HAZARD!!! A baloldalon ívelte neki oda De Bruyne, majd a csatár a tizenhatoson belülről ellőtte keresztbe, pedig Lukaku valamivel jobb helyzetből tüzelhetett volna! Ezt most elszórakozták a belgák!
18. perc: Matuidi válaszol 20 méterről, balról, a belga kapu előteréből, Courtois magabiztosan védett!
19. perc: Hazard megint! Most balról húz befelé és a léc alá céloz, de Varane fejjel szögletre menti a löketet, a sarokrúgás nem veszélyes!
21. perc: LLORIS VÉD!!! Méghozzá egy jobboldali szögletet követően a kifejelt labdából érkező lövést, ami a kapu baloldalába tartott és Alderweireld követett el!
31. perc: Egy szabadrúgás után Pavard adott be középre jobbról, hogy aztán Giroud éppen csak kapu mellé fejelje a labdát! Veszélyesen pattant a csatár fejéről!
37. perc: Giroud marad lenn a kezdőkörben, miközben Griezmann a szólóját követően lead egy gyenge lövést! Ápolni kell!
39. perc: COURTOIS!!! Óriásit mentett lábbal, mert a jobboldalon Mbappétól Pavard kapott egy kiugratást, hogy aztán lőjön öt méterről!
45. perc: Andrés Cunha még egy percet hosszabbított, aztán véget vetett az első félidőnek!

Érdekes ez az első elődöntő! Gólfesztivál nincs, de azt sem lehet mondani, hogy unatkoznánk! Nagyon óvatosak egymással a csapatok, viszont egy olyan tízperces periódusa volt ennek a játékrésznek, amikor felváltva dolgoztak ki helyzeteket a csapatok! Ennél azért a franciák és a belgák is tudnak még legalább eggyel magasabb fokozatban játszani, ez talán ki is jön majd a második félidőben!

46. perc: A belgák fogják elkezdeni a második félidőt! Egyelőre senki nem cserélt a szünetben! Folytassuk!
51. perc: VEZETNEK A FRANCIÁK!!! Sikerül kiharcolni egy szögletet, Griezmann jobbról elvégzi, középen Umtiti emelkedik, és a kapuba fejel! Hátrányban a belgák! 1:0!
56. perc: Gyönyörű játék!!! Mbappé ad labdát Matuidinek a baloldalon, aki sarokkal teszi Giroud elé, az ő 10 méteres lövését aztán blokkolják, majd eltakarítják!
60. perc: Belga csere! Mertens érkezik majd a pályára, de előbb megvárja, amíg odaér hozzá a lekocogó Moussa Dembelé!
63. perc: Eddig kellett várni a meccs első sárgalapjára! Eden Hazard kapja, mert földre vitte Matuidit, ezzel megakadályozott egy francia kontrát!
65. perc: Mertens jobboldali beadása Fellaini fejéről megy mellé! Veszélyes volt ez is!
71. perc: Alderweireld is ellöki Matuidit, erre is kioszt egy sárgát Andrés Cunha! Jogosan, hiszen a francia a pályán tartotta volna a labdát, ha nem bántják!
80. perc: Újabb belga csere következik! Fellaini fog lejönni, Carrasco áll be a helyére!
81. perc: Witsel óriási bombáját öklözi a mezőnybe Lloris! Aztán ápolni kell franciát és belgát egyaránt, mert a kavarodásban többen megsérültek!
84. perc: Cserélnek a franciák! Giroud-t hozza le a pályáról Didier Deschamps, N’Zonzit küldi be! Kell a stabil középpálya a végére!
86. perc: Matuidi nem tűnik egészségesnek! Korábban ütközött Hazarddal, ez agyrázkódásnak néz ki! Lecserélik, Corentin Tolisso jön a helyére!
88. perc: Kanté is kap egy sárgát! Hazard került miatta a földre! Fogy a belgák ideje és egyenlíteniük kéne, ha döntőt akarnak játszani!
90. perc: Hat percet hosszabbít a játékvezető! Cserélnek még egyet a belgák, jelen állás szerint ez az utolsó! Chadli helyére érkezik Batshuayi!
93. perc: Mbappé színészkedésért kap egy sárgalapot! Közben Griezmann lövését kell védenie Courtois-nak!
94. perc: Verthongen fellöki Mbappét, aki most nem színészkedik, ezért megy a sárgalap a belga védőnek!
96. perc: Tolisso lövését kell védenie a belga kapusnak! Griezmanntól kapta középről, a baloldalon állt!
97. perc: Vége a mérkőzésnek! Franciaország döntős!

Belgium pedig ezzel a vereséggel marad Szentpéterváron és várja majd a holnapi mérkőzés vesztesét! Ez volt Roberto Martínez csapatának első olyan találkozója az idei világbajnokságon, amelyen nem szerzett gólt! A franciák kihasználták egy szögletnél a belga védelem egyetlen figyelmetlenségét, majd rutinból lehozták a hátralévő időt! Megérdemelt francia győzelem született egy olyan belga csapat ellen, amely jó teljesítményt csak védekezésben tudott nyújtani ma, így 32 év után ismét lemarad a világbajnoki fináléról a belga válogatott! Vége tehát az első elődöntőnek, holnap kiderül, hogy melyik csapat lesz a franciák ellenfele vasárnap a döntőben! Ezzel köszönöm meg a figyelmet, jövünk majd a második elődöntővel!