Még maradnak a korlátozások

Az Európai Bizottság felkérte a schengeni tagállamokat és a schengeni társult államokat, hogy további 30 nappal, június 15-ig hosszabbítsák meg az EU-ba irányuló, nem alapvető fontosságú utazásokra érvényes ideiglenes korlátozást.


Egyes uniós és schengeni társult államok előzetes lépéseket tesznek ugyan a világjárvány terjedése elleni küzdelemben hozott intézkedések enyhítésére, de a helyzet Európában és világszerte továbbra is instabil. Ez szükségessé teszi az intézkedések fenntartását a külső határokon, csökkentve annak a kockázatát, hogy az EU-ba történő beutazások révén a betegség tovább terjedjen. Az utazási korlátozásokat fokozatosan kell feloldani, első lépésben a belső határellenőrzések fokozatos és koordinált módon történő megszüntetését kell megkezdeni, mielőtt második szakaszban enyhíteni lehetne a külső határokon bevezetett korlátozásokat.


Mint Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnöke elmondta, továbbra is  az általános cél a koronavírus terjedésének megállítása. Sok európai ország eredményeket ért el e téren, de a helyzet világszerte rendkívül instabil. Kiemelten fontos, hogy minden megtett lépés fokozatos legyen, és a különböző intézkedések megszüntetése több szakaszban történjen meg.


Mindehhez Ylva Johansson uniós belügyi biztos  a következőket tette hozzá, fokozatosan és összehangoltan kell eljárni. Kiemelten helyen szerepel, hogy helyreálljon a szabad mozgást biztosító schengeni térség rendes működése, amint azt az egészségügyi helyzet lehetővé teszi. Mielőtt feloldhatóvá válnak a külső határokon bevezetett korlátozások és garantálni lehet a nem uniós illetőségű lakosok beutazását, először fokozatosan meg kell szüntetni a szabad mozgás korlátozásait és a belső határellenőrzéseket.


Az utazási korlátozás és az annak kiterjesztésére irányuló felkérés az „EU+ térségre” vonatkozik, amely magában foglalja az összes schengeni tagállamot (köztük Bulgáriát, Horvátországot, Ciprust és Romániát), valamint a 4 schengeni társult államot (Izlandot, Liechtensteint, Norvégiát és Svájcot) – összesen 30 országot. Mindezt  összehangoltan kell megtenniük, mivel a külső határokon való fellépés csak akkor lehet hatékony, ha azt minden uniós ország és schengeni állam azonos végső időponttal és egységes módon hajtja végre.


 Az utazási korlátozás június 15-ét követő bármely további meghosszabbításáról a járványügyi helyzet alakulása  alapján döntenek.