Látogatható a szivarszoba

Pécsett a Zsolnay Negyedben található Zsolnay Család- és Gyártörténeti  kiállítás egy újabb elemmel a szivarszobával bővült.

A Zsolnay Család- és Gyártörténeti Kiállítás a család egykori lakóházában kapott helyet. Az épület földszintjén található egykori tárgyaló, iroda majd később a szivarszoba a gyárba látogatók és megrendelők fogadására szolgáló helyiség volt.

A  szivarszobát úgy alakították ki, hogy a lehető legnagyobb hatást gyakorolja az érkezőkre és egyben  bemutassa azt a sokszínűséget, amelyet a gyárban kifejlesztett különleges máztechnikával hoztak létre. A helyiség előterébe lépve a Zsolnay Júlia által tervezett öttornyos gyári embléma látható, a mennyezeten a csillagos égboltot idézik meg a csempék díszes motívumai. Ugyanezek a Zsolnay gyárban készült kerámiák díszítették az Ybl Miklós tervei alapján épült budapesti Várkertbazár épületegyüttesének egyik részét.

A szoba falain különböző színárnyalatú eozinmázas csempéket láthatók, figurális és domború díszítéssel – többek között erdei állatok, növényi motívumok vagy a különböző népi életképek –  különösen  figyelemreméltó Nikelszky Géza vadászjelenetet ábrázoló alkotása  a két szarvassal. S itt található az általa tervezett fekete eozin csempekályha, ami  az 1911-es torinói világkiállítás magyar pavilonjába készült.

Nikelszy Géza (1877-1966) a szecessziós időszak meghatározó egyénisége, a korszak kiemelkedő művésze volt. A terveiből készült alkotásokon a magyar népművészeti motívumvilág köszön vissza sajátos, modernebb felfogásban, a csempekályha díszítésein is ez a stílus figyelhető meg.