Középpontban a fa

Elkészült a negyedik német nemzetiségi tanösvény, amelyet Baranya megyében  Fekeden alakítottak ki.


A magyarországi német építészet gyöngyszemeként is emlegetett baranyai település tematikus útvonalának fő motívuma a fa. A fekedi németek múltja és jelene, életmódja, hagyományai, ünnepei és mindennapjai nyolc tanösvény-állomás segítségével elevenednek meg.


– A fa a helyi németek egész életét meghatározta: a bölcsőtől egészen a koporsóig – mondta köszöntőjében a kétszáz lelket számláló település német önkormányzatának elnöke Szeifert János, aki az énekesekkel, táncosokkal, hagyományőrző zenekar fellépésével színesített ünnepség vendégeit elsőként köszöntötte.  Kiemelte,  a most elkészült tanösvény ékes bizonyítéka annak, hogy a fekedihez hasonló kis közösségek is képesek összefogással nagy dolgokat létrehozni.


Mindehhez a település polgármestere,  Tillmann Péter a következőket tette hozzá, a nyolc állomást végigjárva  Fekedre látogató turisták, iskolai csoportok, de maguk a falubeliek is betekintést nyerhetnek az itt élő és élt németek történelmébe, hagyományaiba és képet kaphatnak  kultúrájukról. Megismerkedhetnek mindazzal, ami az önazonosság-tudatukat meghatározza.


Kitért arra is, természeti értékeket bemutató tanösvényekkel sok helyütt találkozhatunk. A fekedi azonban ezeknél több, ugyanis  azt mutatja meg, hogyan forrott egybe a természet az itt élő németek kultúrájával, s e mellett  új fejezetet is nyit a falu életében, s újabb helyet jelent majd számára a  turizmus térképén, amelyre már korábban felkerült.


Magyarországon több mint négyszáz településen élnek jelentős létszámban németek – történetük, nyelvjárásuk, népszokásaik és viseletük mind-mind egyedi. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata a 2010-ben kidolgozott oktatás-nevelési stratégiájának egyik célkitűzését valósította meg, amikor az ezeken  működő iskolákat és egyéb intézményeket, civil szervezeteket együttműködésre ösztönözte, ezek eredményeként jöttek létre már több helyen nemzetiségi tanösvények, s jönnek létre folyamatosan.


A táblák, vezetőfüzetek, interaktív játékok és installációk együttes feladata az, hogy élményeket nyújtsanak és ismereteket közvetítsenek – foglalta össze a tanösvény projekt lényegét az országos német önkormányzat oktatásügyi tanácsnoka, Englenderné Hock Ibolya.