Klímasemleges és intelligens városok

Száz uniós város vesz részt abban a kezdeményezésben amelynek célja, hogy 2030-ig klímasemleges és intelligens településekké váljanak. A kiválasztottak  között van Budapest, Miskolc és Pécs is.

A klímasemleges és intelligens városok kezdeményezés 360 millió euró összegű támogatásban részesül a Horizont Európa programból a 2022–2023 között, annak érdekében, hogy meginduljon a klíma semlegesség 2030-ig történő eléréséhez szükséges innovációs munka.

Mind a 27 tagállamból vannak városok a 100 között, amelyekhez további  tizenkettő csatlakozik a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) társult országokból, vagy olyanból, amely még társulhat a keretprogramhoz. Összesen 377 város jelezte csatlakozási szándékát, éppen ezért az Európai Bizottság a ki nem választottak számára is kidolgoz lehetőségeket, ilyen például a kezdeményezés platformján keresztül nyújtott támogatás és a kezdeményezés programjának keretében biztosított finanszírozási lehetőségeket.


Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy Európa-szerte fokozatosan teret nyer a zöld átállás. Ám szükség van olyanokra, akik még ambiciózusabb célokat tűznek maguk elé. Ezek a városok utat mutatnak az egészségesebb jövő felé.


Az elkövetkező két évben, 2023 végéig 360 millió eurós keretösszeg áll rendelkezésre a Horizont Európa programból, a klímasemlegesség 2030-ig történő eléréséhez vezető innovációs pályák megindítására, amelyek  a tiszta mobilitást, az energiahatékonyságot és a zöld várostervezés létrehozásához teremtik meg a hátteret, e mellett más uniós programokkal szinergiában lehetőséget kínálnak közös kezdeményezések kialakítására és az együttműködések fokozására.


A városoknak nyújtott előnyök közé tartozik a NetZeroCities által működtetett  platformon keresztül nyújtott személyre szabott tanácsadás és segítségnyújtás, valamint további támogatási és finanszírozási lehetőségek, az innovációs és kísérleti projektekhez való csatlakozás, a hálózatépítés, a bevált gyakorlatok városok közötti cseréje és az állampolgárok  bevonása a projektek kidolgozásába.