Jelentős római kori pénzleletre bukkantak

Leletmentés keretében több, mint 2000 darab, Kr. u. 4. századból származó pénzérmét talált egy dél-baranyai lelőhelyen Hendinger Zoltán önkéntes lelőhely-felderítő.
 
A római kori pénzlelet-együttest megtaláló Hendinger Zoltán a Janus Pannonius Múzeummal szerződéses kapcsolatban álló etikus fémkeresős amatőr kutató, aki a kutatást kormányhivatali engedéllyel végezheti, és a lelőhely pontos megjelölésével a megtalált leleteket a múzeumnak adja át.. Ez így történt ebben az esetben is, a bejelentését követően a múzeum munkatársai nyomban kiszálltak a helyszínre.


A 4. század második feléből származó több mint 2000 darab kis méretű bronz pénzérme értéke a saját korában nem volt kiemelkedő, ám az a tény, hogy ismert lelőhelyen, hivatalos feltáráson, leletösszefüggések ismeretében került elő a kincs, a tudományos és eszmei értékét nagyban emeli. A pénzérméket egy szürke házi kerámiából készült edényben helyezték a föld alá. Az összetört edényt a közeljövőben restaurálják a múzeumban.


 A múzeum régésze, Gábor Olivér véleménye szerint az adott lelőhelyet ismerve nem meglepő, hogy onnan római kori leletek kerülnek elő, azonban ilyen pénzkincsleletekre ritkán lehet ráakadni. A szakember szólt arról is, a múzeum folyamatosan immár több mint 15 fémkeresős önkéntes lelőhely-felderítővel működik együtt, a tervek között szerepel, hogy a jövőben az általuk megtalált kincsekből időszaki tárlatot rendez 2020-ban. E kiállításon állítják majd ki - többek között - a most meglelt római kori érméket is.