Emlékház lett a szülőházból

Az 1947-ben elhurcolt kisgazda politikus, Kovács Béla patacsi szülőházából létrehozott emlékpontot a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján  adták át.


Pécs néhány esztendővel ezelőtt vásárolta meg a családtól a romos állapotban lévő  házat. Az  épületet már nem lehetett megmenteni, az eredeti homlokzat megtartásával építették újjá az Emberi Erőforrások Minisztériumától elnyert támogatás felhasználásával, méltó emléket állítva ezzel az igazságtalanul elhurcolt és börtönbe vetett kisgazda  politikusnak.


Az emlékházban látható tárlat - főként levéltári anyagok alapján -  az 1947.  február 25-én jogellenesen letartóztatott, majd  a Szovjetunióba elhurcolt, a Független Kisgazdapárt főtitkára,  Kovács Béla életútját, valamint az 1945 és 1947 közötti koalíciós korszakot mutatja be. Korabeli fotókat, újságcikkeket, leveleket és dokumentumokat is tartalmazó infografikákon és interaktív felületeken vezet keresztül a korszak eseményein. E mellett láthatóak a háború befejezését követő első választás – külön nők és külön férfiak részére nyomtatott - szavazólapjai is.


A mintegy 54 millió forintból kialakított emlékházban létrehozott nagyobb terem lehetőséget terem arra, hogy  az általános és középiskolás diákok rendhagyó történelem óra keretében ismerkedhessenek meg a kisgazda politikus munkásságával, s azzal a történelmi korszakkal, amelyben élt.