Élőhely-rekonstrukció a dunaszekcsői Telelő Dunán

Az élőhelyek és fajok természetvédelmi helyzetének javítása, a természetvédelmi kezelés és bemutatás infrastruktúrájának fejlesztése projekt keretében valósult meg dunaszekcsői Telelő Duna és a Felső-zátonyi mellékág megújítását célzó élőhely-rekonstrukció.

A Duna árterületén, a természeti értékekben gazdag, egyben kedvelt kiránduló- és horgász-hely fejlesztése  több mint 352 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósult meg. A fejlesztés elsődleges célja a gazdag élővilág fennmaradása, azonban az elvégzett munkálatok eredményeként  a holtág hosszabb távon is szolgálhatja a rekreációs célú horgászatot. Az ártér egyre népszerűbb kirándulók körében, ezért a dunaszekcsői Telelő Duna mentén néhány éve létesített túraútvonalon rönkasztalokat és -padokat is kihelyezett az igazgatóság.

Az élőhelyek rekonstrukciója egyrészt Telelő-Duna és a Felső-zátonyi mellékág részleges kotrásával, a kiemelt anyag Duna-mederbe történő visszajuttatásával, valamint műtárgyak átalakításával valósult meg. A beavatkozás eredményeként a Telelő-Dunában megemelkedett vízmélység, állandóvá vált a vízszint, amelynek következtében megállhat a hínárnövényzet túlburjánzása, továbbá javul a holtág halmegtartó képessége a fokkorrekció és a mederkotrás eredményeként, valamint kellő mennyiségű víz áll rendelkezésre a halak és kétéltűek tavaszi szaporodásához.

A Felső-zátonyi mellékág a keresztgát elbontásának köszönhetően áramló vizű mellékágként működik, zavartalan élő- és szaporodó helyet biztosítva olyan védett halfajoknak, mint például a leánykoncér.