Elkészült a kompozit-üzem is

Teljessé vált a több mint öt milliárd forintból megvalósult  repülőgépgyár, a pécs-pogányi repülőtér szomszédságában elkészült a kompozit-üzem.

Az 1900 négyzetméteres összeszerelő-üzem és a 300 négyzetméteres irodahelyiség mellett, ahol a kutatás-fejlesztés is helyet kapott,  megépült a mintegy 5100 négyzetméter alapterületű kompozitüzem. A most átadott üzem révén teljessé vált a pécs-pogányi repülőgépgyár. A kisebb gyártóegységben már az elmúlt évben, október végén megkezdődött a termelés, a magyar fejlesztésű, kompozit testű repülőgépek előállításával foglalkozó kompozit egységben  pedig elindult a próbaüzem. A tervek szerint jövőre már teljes kapacitással működik a kompozit-gyár, ami akár több mint kétszáz - nagyobbrészt exportra szánt - repülőgép előállítását teszi lehetővé.

Mint Boros László vezérigazgató elmondta, a magyar tulajdonú Magnus Aircraft ma már nemzetközileg elismert cég. Termékei keresettek, leányvállalataiknak köszönhetően a világ minden földrészén jelen vannak a saját fejlesztésű Fusion repülőgépmárkájukkal. A kompozit-üzem pedig lehetőséget teremt arra, hogy egyéb ágazatokba, például az autóiparba is beszálljanak.

A cég két év alatt mintegy hatmilliárd forintból valósította meg beruházásait a pécs-pogányi reptéren, amelyhez kétmilliárd forint kormányzati támogatást elnyertek. Az összesen mintegy 8000 négyzetméteres gyár-együttesben a tervek szerint évente akár 200 repülőgép is készülhet. E mellett a kutatásfejlesztési központ is Pécsett található. A cégnél jelenleg hetvenen dolgoznak, de az év végére a számuk száz fölé emelkedik. A tervek szerint 2020 második felében akár 150 embernek is munkát adhatnak.

A kompozit üzem megépítésekor, kialakításakor a kimagasló minőség és a kornak, valamint technológiának megfelelő innováció játszott szerepet. Ennek alapjait a legmodernebb automata ultrahangos vágóberendezés, speciálisan szabályozott gyantafelviteli rendszer és a kompozit sorozatgyártáshoz nélkülözhetetlen magas szintű, legmodernebb öt tengelyes megmunkáló-központon teremti meg. Az alkalmazott technológia wet-lay up és vákuum infúziós eljárásra alakították ki. A saját termékeihez szükséges évi csaknem  250 kompozit géptörzsön és egyéb elemeken kívül bérgyártást is vállalnak majd.