Egyedülálló tananyagot fejlesztettek

Három közép-európai egyetem együttműködésében - Pécsi Tudományegyetem Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium, Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem, valamint a Bécsi Orvostudományi Egyetem - tudomány-határterületeket érintő szülészeti és nőgyógyászati tananyagfejlesztés valósult meg uniós támogatással.

Az Erasmus Plus Cooperation Partnership projekt 2021-ben a változó Európában a humán reproduktív gyógyászatra fókuszáló COHRISE, az interdiszciplináris szülészet-nőgyógyászati tananyag létrehozására indult. Olyan jelentős társadalmi változásokkal foglalkozik, mint a migráció, ami hatással van a népesség demográfiai jellemzőire, a kultúrára és az orvosi gyakorlatokra egyaránt. A tananyag elsődleges célja, hogy felvértezze a leendő orvosokat a különböző betegek igényeinek megértéséhez és azok kezelésére a különböző kulturális hátterek ismeretében, különösen olyan területeken, mint a meddőség és a fájdalomérzékelés. Magyarország, Románia és Ausztria közreműködésével kidolgozott tanterv integrálja a regionális szakértelmet a különböző szülészeti eljárásokat. A tananyagok szabadon hozzáférhetők lesznek az interneten, így forrásként használhatják mind a diákok, mind a tanárok  Európa-szerte.

A COHRICE képzési anyagának újszerűsége abban van, hogy hozzá kíván járulni az emberi reprodukció érzékeny kérdéseivel kapcsolatos szemléletváltáshoz. Szándék szerint, ezeket a problémákat és attitűdöket társadalmi és kulturális kontextusba helyezi, és érzékennyé teszi az orvosok következő generációját azok holisztikus megközelítésére. Továbbá, az emberi reprodukciós terápiák és diagnosztikai módszerek új perspektíváiról is tájékoztatja az egészségügyi szakembereket.

 A PTE által koordinált humán reprodukciós orvostudomány kihívásait tartalmazó felsőfokú, - medikus és szakorvosi -  8 különböző e-tananyag, 4 nyelven  - angol, német, magyar, román -/ lesz elérhet. december 1-től, rövid regisztrációt követően a www.cohrice.eu weboldalon. A projekt  közel 327.000 euróból valósult meg.