Biztonsági unió

Az Európai Bizottság javaslatot tett az uniós szintű biztonsági, határigazgatási és migrációkezelési információs rendszerek továbbfejlesztésére. Célként tűzték ki  az információs hézagok kiküszöbölése és a rendszerek intelligensebb és hatékonyabb együttműködése.

A javasolt intézkedések lehetővé teszik majd a különböző rendszerek közötti információcserét és adatmegosztást, valamint biztosítani fogják, hogy a határőrök és rendőrségi tisztviselők a feladataik elvégzéséhez szükséges időben és helyen hozzáférjenek a megfelelő információkhoz, a legmagasabb szintű adatvédelmi szabványok biztosítása és az alapvető jogok maradéktalan tiszteletben tartása mellett. A közelmúlt biztonsági és migrációs kihívásainak fényében a javaslatnak köszönhetően növekedni fog az uniós polgárok biztonsága, mivel könnyebbé válik az unió külső határainak igazgatása, és fokozódik a belső biztonság.

Mint Frans Timmermans, az Európai Bizottság  első alelnök hangsúlyozta, a gyorsaság sokat számít, amikor az uniós polgárok terrorizmussal szembeni védelméről és emberéletek megmentéséről van szó. Kiemelte, pillanatnyilag az uniós szintű biztonsági és határigazgatási információs rendszerek egymástól elkülönülten működnek, ami hátráltatja a bűnüldözést. Szólt arról is, hogy az Európai Bizottság által kidolgozott javaslat értelmében ezek a rendszerek immár teljes mértékben átjárhatók lesznek, ami azt jelenti, hogy a bűnüldöző szervek bárhol az EU-ban közvetlenül és azonnal hozzáférhetnek a munkájukhoz szükséges összes információhoz.

Mindehhez Dimitrisz Avramopulosz, a migrációs ügyekért, az uniós polgárságért és az uniós belügyekért felelős biztos a következőket tette hozzá, elérkezett az idő a hézagok felszámolására, valamint a biztonság, a határigazgatás és a migrációkezelés terén használt információs rendszerekben még meglévő fehér foltok megszüntetésére irányuló munka legutolsó és legfontosabb elemének megvalósításához. Ezentúl a határőrök, a bevándorlási és rendőrségi tisztviselők rendelkezésére állnak majd a megfelelő információk, kellő időben ahhoz, hogy a munkájukat elvégezhessék.  Egyben arra kérte a társ-jogalkotókat, hogy ők is kezeljék prioritásként ezt a kérdést, és 2018 végéig zárják le munkájukat.

Julian King biztonsági unióért felelős biztos pedig annak a véleményének adott hangot, hogy nem szabad lehetővé tenni a terroristák és a veszélyes bűnözők számára, hogy átcsússzanak a rostán, vagy kibújjanak a radarok látóköréből. Ez a mostani a meglévő információk kezelésére és felhasználására kidolgozott újszerű  megközelítés intelligensebb és célzottabb, mint a korábbiak, ugyanis elősegíti a többszörös személyazonosság használatával kapcsolatos esetek visszaszorítását és a rendőrségi ellenőrzések hatékonyságának fokozását, valamint kapcsolatot létesít az egyes pontok között az uniós polgárok védelme érdekében, és ugyanakkor a beépített és az alapértelmezett adatvédelem elvei szerint jár el.

Jelenleg az uniós információs rendszerek nem kommunikálnak egymással – az információkat külön tárolják egymáshoz nem kapcsolódó rendszerekben, így azok széttöredezettek, összetettek és nehezen működtethetők. Ez azzal kockázattal jár, hogy egyes információelemek észrevétlenül maradnak, és a terroristák és bűnözők a személyazonosság többszörös vagy csalárd módon történő használatával elkerülik a lelepleződést, veszélybe sodorva az EU belső biztonságát és nehéz feladat elé állítva a határigazgatást és a migrációkezelést.