Bauhaus ünnep

Több mint 50 művész, köztük francia, svéd, finn és magyar alkotók tisztelegnek az idén 100 éves Bauhaus előtt a Pécsi Galéria kiállításán.


A Pécsi Galériában látható tárlat a Bauhaus 100 éves évfordulója alkalmából a Pécsi Galéria Archívum Alapítvány által rendezett, Bauhaus Ünnep című sorozat része, ami  a 20. század első felének legjelentősebb művészeti intézményét elsősorban grafikai, könyvművészeti és intermediális műfajokon keresztül közelíti meg. 

 

A Párizsi Magyar Kulturális Intézet és a budapesti FUGA után Baranya székhelyén látható tárlat anyaga  kiegészült a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar hallgatóinak munkáival. A tárlat  a kreatív gondolkodást mind a mai napig meghatározó, 1919-ben Németországban létrejött nemzetközi Bauhaus Iskola szellemisége és magyar származású tagjai előtt tiszteleg. A bauhauslerek között többen pécsi származásúak voltak, vagy a városhoz kötődtek, mint Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Weininger Andor, Stefán Henrik, Johann Hugó, illetve Molnár Farkas.


A Pécsi Galériában látható kiállítás az alkotótevékenységek széles körét felölelő Bauhaus Iskola egykori alkotóműhelyei alapján változatos műfajokon keresztül vizsgálja a Bauhaus máig tartó szellemi erővonalát, illetve keresi a kapcsolódási pontokat a kortárs műalkotások vonatkozásában és intermediális kontextusban. Ennek megfelelően láthatók grafikai munkák, fotogramok, művészkönyvek, installációk és videó-installáció is.    


A kiállítás szeptember 29-ig látható Pécsett, majd novemberben a teljes anyag Brüsszelbe utazik, a Magyar Kulturális Intézetbe, ahol belga grafikusművészek és a brüsszeli egyetem grafika szakos hallgatóinak munkáival egészül ki. A program 2020 elején Rómában folytatódik, ahol olasz művészek és a Művészeti Akadémia hallgatóinak munkáival válik még teljesebbé.