Áramló művészet

A Pécsi Galériában látható Németország, Ausztria és Szlovákia után a Kunst am Strom a Duna-menti országok alkotóinak  művészetét bemutató tárlat.

A Kunst am Strom (A művészet áramában) címet viselő kiállítás nyolc Duna-menti ország – Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária – művészeti életébe nyújt bepillantást. Képzőművészek, írók keresik a válaszokat korunk legégetőbb  kérdéseire a klímakatasztrófától a világjárványon át egészen a háborúig.

A Duna-menti országoknak azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy egyszerre kell megbékélniük a múlttal és  megalkotniuk a jövőjükre vonatkozó koncepciójukat. A régió gazdag történelmi és művészeti hagyományokkal rendelkezik, ennek is köszönhető, hogy ezekről a súlyos kérdésekről izgalmas és művészileg innovatív válaszok születtek. Az alkotások olyan sokfélék, mint maga a Németországtól Bulgáriáig terjedő terület. A kiállításon 24 művész – köztük három magyar alkotó – művei láthatók.

A kurátorok egyes országokból két-három művész művei közül választották ki a tárlaton láthatókat. Elsősorban olyanoktól, akik még megélték Európa megosztottságát, a vasfüggöny létét, valamint azoktól a náluk jóval fiatalabbaktól, akik már az egyesült Európában születtek és nőttek művésszé.

A kiállításnak szoros pécsi kötődései vannak: a magyar kurátor Somody Péter festőművész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának professzora, aki egyben az egyik magyar kiállító is, Imreh Sándor és Pertics Flóra mellett. A művekhez választott szövegek szerzői pedig – két kivételtől eltekintve – a Pécsi Íróprogramban részt vett szerzőktől származnak.

A Kunst am Strom kiállítás április 10-ig marad Pécsett, majd tovább költözik a zágrábi Magyar Kulturális Intézetbe, onnan pedig Temesvárra, Újvidékre és végül Szófiába.