A zöld tovább zöldül

A Pécsi Tudományegyetemre látogatott az Indonéziai Egyetem GreenMetric felmérését koordináló delegációja, hogy megismerje annak fenntarthatósági törekvéseit.


Az indonéz egyetemi delegáció látogatásának célja a pécsi egyetem fenntarthatósági törekvéseit megismerése mellett az is volt, hogy bemutassák a világ zöld egyetemeit rangsoroló lista megszületésének körülményeit, jelenét, jövőjét, a nemzetközi trendeket, az adatszolgáltatás folyamatát. A delegáció tagjaival szervezett találkozón  az egyetem melletti, részt vettek és bemutatkoztak a város és a megye fenntarthatóság témakörében érdekelt szervezetei is.

A találkozón szó volt  Pécs Európa Zöld Fővárosa pályázatáról és a régió Klímastratégiájáról is. Az indonéziai egyetem képviselői pedig részletesen ismertették a zöld rangsort meghatározó alapelemekről, többek között a hulladékmenedzsmentről, a vízhasználatról, a közlekedésről, valamint a környezetvédelemmel kapcsolatos kutatásokról. Mint elhangzott, a környezettudatosság, energiahatékonyság amellett, hogy felelősség, komoly kreatív energiákat is mozgósít. Ma már valamennyi tudományág, szakma foglalkozik vele, az építészet,  jog-, az orvos- és  politikatudomány, de még a dizajnerek is. A rendezvény nem titkolt célja volt, a fenntarthatóság témakörében érdekelt hazai egyetemek, felsőoktatási intézmények közötti párbeszéd erősítése, ugyanakkor a még hatékonyabb részvétel a „zöld” nemzetközi párbeszédben.


Mint ismeretes, a University of Indonesia által kezdeményezett felméréshez az első évben, 2010-ben mindössze 35 ország 95 intézménye szolgáltatott adatokat, 2016-ban már 75 ország 516 felsőoktatási intézménye mérettette meg magát, 2017-ben már 100-zal több intézmény. Míg 2016-ban a Pécsi Tudományegyetem a 355. volt a listán, innen ugrott 2017. év végére a 179. helyre, és lett a 2. legzöldebb hazai felsőoktatási intézmény, 2018-ban pedig már az előkelő 140. helyen végzett a Pécsi Tudományegyetem.

(fotó: Mánfai György)