A legújabb technológiákat is megismerik

Több mint másfélszáz tanuló kezdte meg építőipari szakmákban a tanévet a Pécsi Ágazati Képzőközpontban.

 

A gyakorlatközpontú felnőtt szakképzés indítása az elmúlt években kialakult munkaerőhiányra egyfajta válasz. A baranyai vállalkozások egy része ugyanis felismerte, nem várhatják csupán az iskolarendszerű képzési formáktól a helyzet megoldását, saját maguknak is tenniük kell azért, hogy a jövőben kellő számú szakképzett munkavállalójuk legyen.

 

Súlyos gondot okoz az építőipari ágazatban a munkaerőhiány. A gyakorlott szakemberek jelentős része külföldre vándorolt, a ma pályát választó fiatalok közül – a kedvezőtlen demográfiai folyamatok következtében is – egyre kevesebben fordulnak az építőipari szakmák felé.

 

„Az átlagember is szembesül a hosszú várakozási időkkel és a sokszor rossz minőségű munkát végző, képzetlen „szakemberek” problémájával. Az elmúlt évtizedekben sem erkölcsileg, sem anyagilag nem becsülték meg az építőipari szakmákat, és ennek következménye, hogy a fiatalok inkább könnyebb pénzkeresettel kecsegtető területek felé fordulnak. Éppen ezért fontos megismertetni az emberekkel, hogy az ágazat ma már modern technológiákat, gépeket használ, és  karrier lehetőségeket kínál”– ad hangot véleményének Magyari Csaba, az MB-BAU cégcsoport tulajdonos-ügyvezetője, aki maga is részt vállal a szakmacsoport népszerűsítésében.

 

Magyari Csaba két évvel ezelőtt részese volt a több szereplő összefogásával létrejött, országban egyedülálló, a baranyai építőipari szak- és felnőttképzés bázisát jelentő Pécsi Ágazati Képzőközpont léterhozásának. Az intézmény az iskolarendszerben elérhető eszközparknál sokkal modernebb eszközparkkal rendelkezik, így a diákok a legújabb technológiákat is elsajátíthatják, amelynek ereményeként jelentős előnyre tesznek szert  munkaerőpiacon.

 

„Az első, 2022/23-as tanévben 58 diák vett rédszt a szakmai képzésekben, tavaly már 127-re nőtt a számuk, idén szeptembertől várhatóan 154-en kezdik meg a tanulmányaikat. Bővítjük a képzésbe bevont szakmák körét is, az ácsok, burkolók, festők és kőművesek mellett magasépítő, vegyész, földmérő, földügyi és térinformatikai technikusok szakirányú oktatása is folyik, ősztől pedig már az első szárazépítőkkel is bővül a kör. Azt látjuk, hogy ezen építőipari szakmák mindegyikére komoly a piaci igény” – hangsúlyozza Magyari Csaba.

 

 A képzőközpont sikeres működésének egyik a fontos eleme, hogy együttműködnek a vállalkozásokkal - jelenleg több mint hetvennel -, akik nemcsak a tanulók gyakorlati képzésében vesznek részt, de jelzik, mely szakmákra lenne kereslet, hol jelentkezik hiány. Az elsődleges  cél, hogy a sikeres szakmunkás-vizsga letételét követően a tanulók munkába állásukat követően már önállóan, vagy minimális felügyelet mellett  tudjanak dolgozni.