A hangsúly hét kulcsfontosságú területen

Az Európai Bizottság új tízéves tervet fogadott el, amelynek része egy tanácsi ajánlásra irányuló javaslat is az EU-ban élő romák támogatására.

Hét kulcsfontosságú terület áll a tízéves terv középpontjában, úgy mint az egyenlőség, az inkluzivitás, a részvétel, az oktatás, a foglalkoztatás, az egészség, és a lakhatás. Az Európai  Bizottság minden egyes területen új célkitűzéseket és ajánlásokat terjesztett elő a tagállamok számára, amelyek elérésének módjára fontos eszközként szolgálnak majd az előrehaladás nyomon követését szolgáló intézkedések annak érdekében, hogy jelentősebb előrelépést érjen el az EU-ban élő romáknak nyújtott létfontosságú támogatások terén.

Helena Dalli, az egyenlőségért felelős biztos  hangsúlyozta,  annak érdekében, hogy az Európai Unió valóban az egyenlőség uniójává váljon, biztosítani kell, hogy a romák milliói egyenlő bánásmódban részesüljenek, társadalmi befogadásuk megvalósuljon, és kivétel nélkül részt tudjanak venni a társadalmi és politikai életben. Ha teljesülnek a tíz éves  stratégia keretében meghatározott célokat, 2030-ig remélhetőleg valóban sikerül olyan Európát teremteni, ahol a romák az unió sokszínűségének részei, a  társadalom aktív tagjai lesznek, és minden lehetőségük meglesz arra, hogy teljes mértékben hozzájáruljanak az EU politikai, társadalmi és gazdasági életéhez, és élvezzék annak előnyeit.

Bár történt némi előrelépés az EU-ban – elsősorban az oktatás területén – Európának még hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy megvalósítsa a teljes egyenlőséget a romák számára. A marginalizálódás továbbra is fennáll, és sok roma még mindig az aránytalan megkülönböztetés, a cigányellenesség és a társadalmi-gazdasági kirekesztés együttesével szembesül mindennapi életében.

Az új uniós romastratégiai keret az első közvetlen hozzájárulás a 2020–2025-ös időszakra vonatkozó, rasszizmus elleni uniós cselekvési terv végrehajtásához, és azon kötelezettségvállalás szellemében, amelyet Ursula  von der Leyen elnök tett az egyenlőségközpontú unió létrehozása érdekében.

A romák egyenlőségének, befogadásának és részvételének előmozdítását célzó új uniós stratégiai keret a nemzeti romaintegrációs stratégiák 2020-ig tartó uniós keretrendszerére épül. Kapcsolódik az Európai  Bizottság által más területeken végzett munkához, többek között a közelmúltban elfogadott, a 2020–2025-ös időszakra vonatkozó rasszizmus elleni uniós cselekvési tervhez, az áldozatok jogaira vonatkozó stratégiához és a nemi esélyegyenlőségi stratégiához.

A romák egyenlőségének, befogadásának és részvételének javításához kapcsolódó számos szakpolitikai terület elsősorban nemzeti hatáskörbe tartozik. Az EU azonban fontos szerepet tölt be a szakpolitikai iránymutatások nyújtása, a tagállami intézkedések koordinálása, a végrehajtás és az előrehaladás nyomon követése, az uniós alapokon keresztül történő támogatás nyújtása, valamint a bevált gyakorlatok tagállamok közötti cseréjének előmozdítása terén.