Emlékszel? – Beindult a filmfesztivál

A kerékpározás, a terepkerékpározás varázslatosságát a sívó sárban is láttatni tudó, különös hangulatú kisfilmjével nyerte meg a III. MoKa-fesztivált a hetedikes Csizmazia Bence.

 

A Mobil Kamerával készített diák-filmeknek szentelt egész napos rendezvényt már harmadszorra rendezte meg a MagHázban a Magam Egyesület, de idén került a zsűri elé valóban értékelhető mennyiségű és minőségű alkotás. Csizmazia Bence három és fél perces kisfilmje két kerékpárost követ a legkülönfélébb kameraállásból, a környék szépségét száguldva is megérezve, a szürkeségben is szelídséget szimatolva, a harmatos fűben is gyönyörködve. (1. kép) Az aláfestésre használt Two Feet-szám, a Quick Musical Doodles pedig felkavaróvá teszi a sportszenvedély ábrázolását: „Emlékszel / Emlékszel a szerelmemre / Eladtad a lelked a / Eladtad a lelked azért a drogért / Felakasztva maradni / Felakasztva maradni és meghalni / A szerelmem elégett / A szerelmem elégett a napon”… A filmkészítésben Csizmazia Tibor, Béres Attila, Molnár Ádám és Víg Zoltán segítették az ifjú rendezőt. (A részben ebből a stábból álló csapat két éve is megosztott I. helyet kapott az akkor induló fesztiválon, ám az a filmre vett tanárinterjú és a mostani alkotás: ég és föld.)

 

A II. helyezett kisfilm, Munkácsi Panna és Tengeri Janka Reggeli délben c. műve bájosan-önironikusan ábrázolja a mai fiatalok viszonyát a gasztromóniához és a gasztrobloggerséghez: kegyetlenül elsózták a talán életükben először készített háromtojásos rántottát, mosolyogva mégis megették… (2. kép)

 

Oláh Krisztián, a Karinthy Frigyes Gimnázium tanulója volt az első MoKa-fesztivál nyertese az A robbantó című, Maglód utcáin száguldozó autóversenyző minikrimijével (valójában övé volt az akkori egyetlen film), idén Meglepetés c. filmgegjével ért el III. helyezést.

 

Tóth Ferenc  Plitvice, illetve Dédesi-Tózsa Eszter Nekézseny c. útifilmjével IV. és V. helyezést érdemelt. A rövidfilmek között, mi mást, mint Különdíjat kaphatott Munkácsi Tina, Blanka és Panna Hercegnő és a sztár c., majdnem egyórás meséje. Különdíjjal jutalmazta a zsűri Bertalan Hunor lokálpatriótizmusát is, a Maglódot megmutató művéért.

 

A Sereg László elnökletével a főszervező Magam Egyesület képviselőjéből, pedagógusokból és könyvtárosokból álló zsűri dícséretben részesítette Antal Regina, Horváth Emma, Petrovics Zsófia: Utazások c., Csizmazia Boglárka: Esti égbolt c., Keresztély Tímea: Én és a zongora c., Kiss Zsuzsanna, Kis Cili: Húsvéti tojásfestés c. és Szvetics Artúr: Egy nap az Arti’s taff kennelnél c. pályaművét.

 

Míg a korábbi két év rendezvényein az általános iskolások valójában házi feladatként elkészített ppt-alkotásainak újrahasznosítása kínált ahhoz fügefalevelet, hogy szégyenlősen eltakarják a szervezők: a mindig mobillal munkálkodó tanulóifjúságunkat nem lelkesíti, ha a felnőttek kérik őket ugyanerre, jutalmazzák őket ugyanezért, most már nem kellett a valójában diavetítés ízű „filmekkel” eltakarni a „diákszabotázst”. A számos munka közül hármat emelt ki a zsűri, Huszár Réka: Itt a tavasz!, Kiss Dominika: Angol buldog és Lozsi Márk: Hobbim a fényképezés c. pályázatát.

 

Nemcsak az értékes nyeremények (mobil telefon, digitális fényképezőgép, szelfibot pl.), hanem az alkotás öröme, immár pedig a MoKa termékeny és pezsdítő, fiatalosan vidám hangulata és presztízse is reményt kelt az iránt, hogy jövőre talán már ki sem látszik a zsűri a filmáradatból, és a most 10 éves, fő szervező, fáradhatatlan Magam Egyesület is kénytelen lesz talán nevet változtatni – Együttre…