Így védekezhetsz a poloskák ellen

A pár éve a klímaváltozással megjelentek az olyan új invazív bogarak, mint a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és a barna színű ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys). Mindkettő a növények, gyümölcsök, zöldségek nedveit szívogatja, ezért káros a kertekben. Mivel nincs természetes ellenségük, könnyedén terjednek.  Nincs kifejezetten a poloskák ellen kifejlesztett rovarölő szer sem, csak széles spektrumú szerek vannak, ám azok a hasznos és ártalmatlan rovarokat is megölik.

 

A márványos poloskák második generációja a nyár közepi hetekben fejlődött ki, és az ősz folyamán megindul a házak, lakások felé, hogy ott búvóhelyet keressen.

 

A következőkben néhány tippet adunk az ellenük való védekezéshez.

 

1. A poloskák állítólag nem rajonganak a vöröshagyma és a hagymafélék szagáért, ezért megoldásként a fokhagymával vagy a vöröshagymával óvatosan bedörzsölheted az ajtó-, illetve ablakkereteket. Nem kell nagy felületen, hogy ne legyen erős a szag, a poloskák jobban érzik, mint te.

 

2. Kevésbé büdös megoldás lehet az egy kiürült tisztítószeres doboz segítségével szétpermetezett vízzel kevert borsmentaolaj.

 

3. Egy másik bogártaszító keverék: egy teáskanál szódabikarbóna és egy teáskanál ecet flakonnyi vízbe.

 

4. Jövő nyáron jó biomódszer lehet a búza vetése. Ez vonzza a poloskákat, de csak az érésben lévő szemek, így időnként érdemes újravetni. Ezzel nem csak megkíméled a többi növényt, ráadásul a búzáról könnyen össze is gyűjthetőek a rovarok.

 

5. Ugyancsak természetes védekezés a szúnyogháló felszerelése a nyitott ablakokra.

 

6. Ha már betelepedtek, a végső megoldás a bogarak összeporszívózása. A porzsákból tegyük át őket egy nejlonzacskóba és tapossuk őket össze, hogy jövőre ne szaporodjanak és ne okozhassanak kárt!

 

(Forrás: Femina. hu, 24.hu)