Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk aranyeresség esetére: megmutatjuk, mit szabad végezni és mit nem.
Az aranyér ellen jó a sport
Egy valamit leszögezhetünk: a fitt forma, az egészséges test érdekében mindenképp célszerű sportolni. Heti 3-szor fél óra is elegendő lehet, és nem kell túlzásokba esni. Legyen az egy gyorsabb séta, kocogás, biciklizés vagy jóga: máris sokat tettünk az aranyér ellen.
Valójában bármilyen sport jó lehet, ami számunkra megfelelő. Nagyon hatásos például a torna is, férfiaknak pedig a csapatsportok jelenthetnek egyébként is kihívást. A fitneszterem és az uszoda látogatását azonban fel kell függeszteni valószínűleg egy időre, ha azt tapasztaljuk, hogy aranyerünk van, sőt a futásról, kerékpározásról is le kell mondanunk.
Amikor megjelennek a kellemetlen panaszok, forduljunk orvoshoz, mielőtt bármit is tennénk: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központban például egyénre szabott kezelések folynak, az orvosok empatikusak, nagy tapasztalattal rendelkeznek, és hasznos életmódbeli tanácsokkal is tudnak szolgálni.
Néhány tipp – mit tegyünk és mit ne?
Az aranyeresség kialakulásában a stressz, az ülőmunka vagy az elhízás vezető szerepet játszik. Éppen ezért elsősorban az életmódunkon próbáljunk meg változtatni először.
Aki nem sportolt, az kezdje el: ha már jelen vannak a tünetek, akkor a gyors gyaloglás és a jóga lesz a javasolt. A táplálkozást is át kell alakítani: a székrekedés csökkentése érdekében a rostokban dús ételeket kell előnyben részesíteni, emellett sok folyadékot is kell inni.
Hasznos tipp még az alábbi: alakítsunk ki helyes székelési szokásokat! Minden nap lehetőleg ugyanabban az időpontban menjünk el WC-re, és ha nem sikerül üríteni, akkor ne erőltessük. Az ún. toalett-tréning segítségével pár héten belül kialakul majd egy napi székelési rutin, amelynek során könnyedén végezhetjük a dolgunkat.
Amit tilos tenni
Az aranyerességnek két fajtája van: a belső és a külső aranyér – de bármelyiktől is szenvedünk, az biztos, hogy a haspréssel, a hasűri nyomás fokozódásával járó sportok nem lesznek jók ebben az időszakban. Íme, néhány közülük, amit jobb, ha kihagyunk:
-Súlyemelés
-TRX
-CrossFit
-Kettlebell edzés
Az úszást a higiéniai szempontok miatt sem javasoljuk, a futás és a kerékpározás pedig azért maradjon ki a napi programból, mert ilyenkor az aranyér megduzzadhat a folyamatosan áramló vér miatt.
Amit szabad: néhány jógapóz
Aranyeresség esetén ne erőltessük meg túlságosan az izmokat, helyes, ha pár napig otthon, nyugodt körülmények között jógázunk. Van néhány ászana, amelyek ilyenkor hasznosak lehetnek, például a Balasana (gyermekpóz) és a Pawanmuktasana (szélcsillapító póz).
Semmiképp se feledkezzünk el bejelentkezni egy proktológushoz, aki egyénre szabott kezeléssel segít majd a probléma megoldásában.