Kiss László letartóztatását 30 napra rendelte el a bíróság, de a döntés nem jogerős, ellene az ügyészség és a védelem fellebbezett. A polgármester elleni kényszerintézkedést a Fővárosi Törvényszék az ügyészség két indoka közül az egyiket, a büntetőeljárás sikerének veszélyeztetését találta megalapozottnak. A polgármestert csütörtökön vették őrizetbe, és több bűncselekmény, köztük hivatali vesztegetés elfogadása miatt gyanúsítják.
A korrupciós ügyben összesen tizenhat gyanúsított van, köztük egy kerületi önkormányzati képviselő és egy cégvezető is érintett, akiket szintén 30 napra letartóztatott a bíróság. A nyomozás során kiderült, hogy a polgármester állítólag túlárazott szerződéseket írt alá fiktív cégekkel, hogy eltüntessék a vesztegetés eredetét és célját.
A másik gyanúsított, Czeglédy Gergő, az alpolgármester, aki korábban szintén vesztegetés elfogadásával volt gyanúsítva, előzetes letartóztatását október 20-ig meghosszabbították. Czeglédyt júniusban tartóztatták le, és több mint 100 millió forint vesztegetés elfogadásával gyanúsítják.
A Demokratikus Koalíció (DK) politikai provokációnak nevezte a letartóztatást, míg a korábbi óbudai vezető, Bús Balázs a tanács feloszlatását és új választások kiírását sürgette. A helyzet Óbudán a polgármester letartóztatása után bizonytalanná vált.
Kiss László védője, Zamecsnik Péter szerint a polgármester rosszul fogadta a bíróság letartóztatásával kapcsolatos döntését és abszurdnak tartja az egész eljárást. A nyomozók a polgármesteri hivatal egy korábbi alkalmazottját is kihallgatták, aki jelenleg őrizetben van, letartóztatásuk elrendelését indítványozta az ügyészség. Kiss László szerdán még úgy fogalmazott, hogy abszurdnak tartja a gyanúsítást.
A megalapozott gyanú szerint dr. Kiss László a 2019. októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni. Az ügyben még sok a kérdés, de az önkormányzat által nyilvánosságra hozott papírok alapján NER-közeli reklámcégek is lehetnek érintettek az ügyben. A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal, és a valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért.
Kiss László vagyonnyilatkozata szerint több lakása, egy szántója és rengeteg részvénye van, mely arra utal, hogy nem voltak anyagi problémái. Az autóval sem flancol, 2018-ban vásárolt magának egy Suzuki SX4 modellt. A nyilatkozat szerint gyűjtői szenvedélyének hódol, ugyanis van érme-, könyv-, és zsebóra gyűjteménye is. Több mint 2500 részvénye van (többek között például a MOL-nál és a Telekomnál) és van egy 2,145 millió forintos nyugdíjbiztosítása is. Emellett van nagyjából 4,5 millió forintnyi félretett pénze, egy magánszemélynek pedig kölcsön adott 2 millió forintot. Szintén 2 millióval tartozik egy banknak. Polgármesterként havonta bruttó 1,3 millió forintot vihetett haza egy 195 ezer forintos költségtérítéssel kiegészítve, illetve kiadja az egyik lakását havi 160 ezer forintért. Időnként pedig részvényekből és földbérletekből 200 ezer forint körüli összeget kap, de vagyonnyilatkozatában meg van jelölve egy 2 millió forintos nyereség is, amely szintén tőzsdei részvényekből származik.
A Blikknek az óbudai testület fideszes frakciójának vezetője, Puskás Péter azt mondta, sérült Óbuda becsülete, ami csak azzal orvosolható, ha nem csak a polgármestert, hanem a kerület összes képviselőjét is újra választják - a jogászaik már vizsgálják, hogy ennek milyen lehetőségei vannak.
Kiss László egyik korábbi munkatársa vádalkut kötött az ügyészséggel, az enyhébb büntetésért cserébe terhelő vallomást tett a kerületvezetőre – mondta a III. kerületi polgármester védőügyvédje, Zamecsnik Péter a Hír TV-nek. 5-től 15 év helyett csak 14 hónapot kell fogházban töltenie az illetőnek.
Zamecsnik hangsúlyozta, a III. kerületi polgármester minden vele szemben megfogalmazott gyanúsítást abszurdnak tart. Állítása szerint az ügyben érintett gyanúsítottak egy részét nem is ismeri, sosem találkozott velük. „Ő azt mondja, hogy semmi köze ezekhez a történetekhez. Majd a perbíróság feladata lesz eldönteni, hogy így van-e” – fogalmazott a Hír TV-ben.
„Az kétségtelen tény, hogy a polgármester úr egyik korábbi munkatársa a saját érdekei mentén egyezséget kötött az ügyészséggel. Nagyon kedvező büntetési tételben állapodtak meg, 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztés helyett csak 14 hónapot kell fogházban töltenie” – mondta Zamecsnik. Az ügyvéd hozzátette, ha Kiss László októberig előzetes letartóztatásban marad, akkor legvégső esetben akár új polgármester-választást is kiírhatnak a III. kerületben.
A hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsított DK-s Kiss Lászlót szerdán vették őrizetbe, miután a Központi Nyomozó Főügyészség házkutatást tartott Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnál. A vád szerint Kiss a 2019. októberi polgármesterré választása után megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak majd az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetniük.
Júniusban pedig letartóztatták Czeglédy Gergőt, Óbuda MSZP-s alpolgármesterét, akit minősített hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével gyanúsították meg.