„A rövidtávú szálláshelykiadás mindenkit érint, és mindenkit máshogyan. Van, akinek a megélhetést jelenti, másnak olcsó szálláshelyet, sokan gyűlölik, mert zavarja otthonuk békéjét, mások észre sem veszik, hogy váltogatják egymást a lakók a szomszédunkban. Áldás vagy átok az Airbnb? Tiltsuk be vagy hagyjuk békén?” – teszi fel a kérdést Soproni Tamás, Terézváros polgármestere.
A momentumos polgármester szerint mindkét oldalon állnak érvek, ezért annak érdekében, hogy a lakók a lehető legtájékozottabb döntést hozhassák, minden háztartásba eljuttatnak egy kiadványt, amely tartalmazni fogja a teljes tiltás mellett és az ellene szóló érveket.
A szavazás szeptember 2-16 között lesz és a feltett kérdés így hangzik majd: „Egyetért azzal, hogy a főváros VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások rövidtávú airbnb-típusú kiadását szálláshelyként?”
„A 16 éven felüli állandó lakók vagy tartózkodási hellyel rendelkezők online és személyesen is szavazhatnak majd Szemben a nemzeti konzultációkkal és a budapesti lakógyűléssel, a kérdés valódi, az eredmény pedig ügydöntő lesz: a terézvárosiak többségi akaratát a törvényi felhatalmazás alapján végrehajthatjuk és végre is hajtjuk” – zárja bejegyzését Soproni.
Azonban nem kis probléma, hogy a jelenlegi törvény csak a teljes tiltást vagy a korlátozások nélküli engedést teszi lehetővé, köztes megoldásról nem szavazhatnak a helyben élők, pedig igazából arra lenne elsősorban szükség, hogy az egyes társasházak maguk dönthessenek erről. Több VI. kerületi lakos is ezt mondta nekünk telefonba. Ugyanakkor a rövidtávú lakáskiadásnak éves naptári napban való szabályozása semmit nem old meg, sőt a szabadpiaci versenyt egyoldalúan korlátozza. Mivel a helyi önkormányzat korrekten eléggé részletes tájékoztatókat küld ki az itt élőknek, ezért abból szemezgetve azt gondoljuk, hogy hiába vesztene több száz millió forintnyi adóbevételt a kerület, egy teljes tiltás esetén, az a lakó, akinek évek óta az idegeit tépi a szomszédban zajló hangoskodás, alighanem a teljes tiltásra fog szavazni. És sajnos itt jön az egész szavazás értelmetlensége, legalábbis a jelenlegi törvényi keretek között, számszerűleg nyilván kevesebben élnek rövid-távra kiadott lakások szomszédságában, ahányan nem.
Még egy szempont, ami kimaradt az önkormányzati tájékoztatóból. A rövidtávú lakáskiadással, mivel nem ismerősek az ideiglenes lakók, megnő a kockázata, hogy a társasházba rossz szándékú emberek is könnyebben bejuthatnak. Ugyanakkor rendkívül előremutató, hogy már 16 éves kortól lehet szavazni.
Megkérdeztük dr. Magyar György ügyvédet, hogy mi a véleménye erről a szavazásról?
„Egy demokráciában csak üdvözölni lehet, ha kikérik az érintettek véleményét, és nem a megkérdezésük nélkül döntenek a fejük felett. A jogszabály adta keretek között helyén való a népszavazás. Amennyiben az adott ügyben a többség úgy döntene, hogy ne legyen helye rövid távú szálláshely-szolgáltatásnak (Airbnb), akkor a leleményesebbek bizonyára meg fogják találni a kiskapukat. Függetlenül attól, hogy a konkurens szállodák lobbitevékenysége sikeresnek tűnik.
Abban az esetben, ha a többség mégis engedné a rövid távú bérbeadást, akkor a társasházaknak akár megnyílhatna a lehetőségük arra, hogy – a társadalmi együttélés szabályaira figyelemmel – speciális rendelkezéseket hozzanak a házirendben, a szervezeti és működési szabályzatban, vagy a közgyűlési határozatban is” - mondta Magyar György.
Kertész Z István