Trump cirkuszolt egy sort – de marad a NATO-ban

Mivel ez a NATO-ból való amerikai kilépés megpendítéseként is felfogható volt, és sokakat megdöbbentett, a katonai szervezet főtitkára kiküldte a teremből a megfigyelőként meghívott államok (Afganisztán, Grúzia), illetve a 28 tagállam sok diplomatáját és csak a tagállamok vezetői maradtak a teremben Trumppal.

 

Ez volt az a válságtanácskozás, amelyen aztán sokan jelezték Trumpnak, hogy a 2019-es költségvetést már elfogadták, így nem lehetséges ilyen gyorsan ennyire drasztikusan megemelni a védelmi kiadásokat. Mások azt bizonygatták, hogy már az elmúlt években is meredeken emelték az ilyen jellegű kiadásaikat, illetve egyes tagállamokban nincsenek is olyan célok, amikre értelmesen el tudnának ennyi pénzt költeni.

 

Trump a kemény ráijesztéssel tehát erős elköteleződést "csikart ki" a tagállamoktól, hogy 2024-ig tényleg érjék el a 2%-ot, majd a sajtótájékoztatón már nagy sikerként tálalta, hogy a NATO tagállamok összefogtak és most már sokkal erősebb a katonai szövetség, mint 2 nappal ezelőtt volt és mindez neki köszönhető. 

 

Az egyik riporter kérdésére, hogy akkor tehát mégsem fog kilépni a NATO-ból az Egyesült Államok, Trump azt mondta: ez (most) nem szükséges. Arra a kérdésre viszont, hogy ilyet meg lehet-e tenni a Kongresszus jóváhagyása nélkül, az elnök igennel felelt. A hírügynökség azonban azt jegyezte meg: sokak szerint ilyet nem lehet megtenni a Kongresszus megkerülésével, és egyébként sem valószínű, hogy ilyen lépésre felhatalmazást adna az amerikai törvényhozás.