Szemérmes katasztrófa: hátrányos helyzetű ciklikus ellátatlanság miatt kamaszlányok tömege szakad ki az oktatásból

L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője a Klubrádió műsorában beszélt a problémáról. Elmondta: nem készült még felmérés arról, hogy hány nőt érint a szegénységnek ez a formája, de nem is tudja elképzelni azt a kutatást, amely hitelesen mutatná be a problémát, hiszen nagyon nehéz róla beszélni.

 

A Prima Primissima Díjas pedagógust is sokként érte, amikor egy mélyszegénységben élő lány elmesélte neki, hogy az iskolában jött meg a menstruációja, és nem volt nála semmi, így átütött a nadrágján, amiért csúfolták az osztálytársai. Mikor megérdeklődte, mit tesznek ilyenkor, kiderült, hogy az intimhigiéniás termékek megvásárlása a szegény családok egy részének gondot jelent. Akinek a hónap végéig nem tart ki a pénze, annak ez se fog beleférni, különösen, ha több lány is van a családban – tette hozzá L. Ritók Nóra.

 

Kiemelte: a lányok 19. századi módszerekkel, lepedődarabbal, rongydarabbal próbálják megoldani a problémát, amit a 21. században, iskolai körülmények között nem lehet felvállalni, ezért inkább otthon maradnak. A háziorvos ad igazolást, és egy-két napot a szülő is igazol. A helyzet így a pedagógusok előtt is rejtve marad.

 

„A szegénységgel nem szeretnek szembesülni az emberek és nem szeretik bevallani sem” – fogalmazott. A serdülő lányoknak még nehezebb a helyzetük az életkori sajátosságok és a kortárs csoportok miatt.

 

(a beszélgetést teljes terjedelmében ide kattintva hallgathatják meg)