Pulzoximéter, a vér oxigénszintjének ellenőrzéséért

 

Ezért érdemes rendszeresen ellenőriznie ezt az értéket például szív- és érrendszeri megbetegedések esetén, amit az úgynevezett pulzoximéterrel otthon is kényelmesen megtehet.

 

Mi is az a pulzoximéter?

 

Léteznek olyan gyógyászati segédeszközök, amiket mindenki jól ismer. Ilyenek például a vérnyomás- és vércukorszintmérők, amiket viszonylag sokan használnak. A pulzoximéter egy kevésbé elterjedt, ám igen hasznos kis eszköz, aminek a segítségével 3%-os hibahatárral meghatározható az oxigén telítettsége az artériás vérben.

 

A pulzoximétert a klinikai gyakorlatban is alkalmazzák műtéti beavatkozások alatt vagy szüléseknél, de az egyszerű kezelhetősége miatt bárki képes használni, és elvégezni saját magán a vizsgálatot.

 

Milyen elven működik a pulzoximéter?

 

A pulzoximéter az úgynevezett fotopletizmográfia elvén működik. A vér színe ugyanis a kémiai reakciók hatására megváltozik, azaz, ha a vér kevesebb oxigént szállít – vagyis kevesebb oxigén kötődik a hemoglobinhoz –, akkor ez egészséges piros szín helyett a vér bebarnul.

 

A pulzoximéterben található LED fényforrás vörös és infravörös fényt bocsát ki, majd a készülék figyeli, hogy az adott testrész, ahová az eszközt felhelyezte, illetve a vér mennyi fényt nyel el. Ebből pedig meghatározza az oxigénszaturációt: azt az értéket, ami megmutatja, hogy a vörösvértestek mekkora része szállít oxigént.

 

Egy egészséges embernél az oxigéntelítettség normálisan 96% feletti, míg a dohányosoknál, illetve a krónikus szív- és tüdőbetegségben szenvedőknél 90% körül mozog. 90% alatt pedig már súlyos oxigénellátási zavar áll fenn, ami egyéb klinikai tünetekkel jár együtt.

 

Hogyan kell a pulzoximétert használni?

 

A készülék használata rendkívül egyszerű: csak csíptesse az ujjára, kapcsolja be, és a kijelzőn hamarosan megjelenik az oxigénszaturáció, valamint az Ön pulzusszáma is. (Az eszköz nevében szereplő „pulzo” előtag erre a paraméterre utal.)

 

Bár a készülék könnyen kezelhető, néhány szabályt érdemes betartania a vizsgálat során:

 

 - a fényes körömlakk vagy a műköröm visszaveri a fényt, így fals eredmény jöhet ki;

 

a hideg végtagok is befolyásolják a mérés pontosságát, az artériák ilyenkor ugyanis összeszűkülnek, és az értékek nem lesznek megbízhatók.

 

A legjobb az, ha szobahőmérsékletű helyiségben, nyugalmi állapotban végzi el a vizsgálatot, ekkor kaphatja ugyanis a legpontosabb eredményt.

 

Milyen betegségek esetén ajánlott a készülék?

 

A vér oxigén szintjének rendszeres ellenőrzése számtalan betegség esetén javasolt. Ilyenek a tüdő megbetegedései, a szívbetegségek, az asztma vagy a vörösvértestek betegségei, de a dohányosok számára is hasznos lehet egy ilyen készülék.