Őrsi Mátyás: Mindössze pár percre kérem a figyelmüket

Az információ birtokában az Asszad-rezsim és az őt támogató Oroszország az idlibi offenzíva április 30-i megindítása óta szisztematikus célzott támadások egész sorát intézte a kórházak és klinikák ellen, és 24 létesítményt el is találtak. A civil áldozatok száma Idlib városában meghaladja a 270-et.

 

Oroszországot a lázadók ellenőrzése alatt álló Kelet-Goutha tavaly év elejei bombázásával is vádolják.

 

Ennyi tömören a hír, amely részben magáról az ördögről szól (C Kalman Mizsei), és amelynek vannak magyarországi összefüggései is. Nevezetesen az, hogy a magyar kormány – mint köztudomású – azt a politikát vallja, hogy mind a menekültválságot, mind a migrációs válságot az kiváltó okok keletkezési helyén kell megoldani. Ebben amúgy sok tekintetben igaza is van. Csakhogy: Egy menekültválságnak a leggyakoribb oka a természeti katasztrófák mellett a gyilkos háborúk. Például az olyan háború, amely Szíriában gyilkolja a civil áldozatok kimondhatatlanul nagy tömegét. Ha tehát a magyar kormány komolyan gondolja, hogy a legfontosabb magyar és európai stratégiai kihívás a menekültáradat megelőzése, akkor ebből az következnék, hogy minden erejét a bombázások leállítására és megelőzésére koncentrálná.

 

Ezzel szemben a magyar kormány egyre szorosabb szövetségese Putyin, Oroszország vezetője. A magyar kormány „nem érti”, miért van szükség szankciókra Oroszország ellen, amikor üzletelni is lehet vele, a régi korokból ránk maradt ideológusok Oroszország-fóbiának minősítik az Oroszország-kritikákat, valamint a fenti és a hozzá hasonló ügyek ENSZ Biztonsági Tanácsa elé citálását. Az nem is lehet kérdés, hogy rendes emberek milyen Oroszország-politikát választanak: az emberéletet megvédő, a háborút és bombázásokat kizáró, vagy legalább annak esélyeit csökkentő szövetségben való aktív részvétel politikáját, vagy a borzalmakra vállat rándító, az üzletelést minden más elé helyező, a gyilkosok vállát (és háta tövét) lapogató politikát.

 

Hanem. Orbán Viktornak logikusan választania kellene fő szövetségese és a menekültáradat egyik fő okozója között, ami nem egyszerű, mivel a kettő egy és ugyanaz. Vajon a nyilvánosság előtt miként válaszolna Orbán? Persze, nyilván jó nyaralást kívánna, és érdemben nem felelne. De tényleg, ha a közszolgálati média közszolgálati lenne, és a péntek reggeli kérdezője nem tágítana, vajon mit mondana?

 

Melyik Putyin fontosabb számára? Az üzlet-Putyin, vagy a gyilkos-Putyin, egyben a menekültáradat egyik fő okozója?