Orbán és az árvíz

Csütörtökön ismét sajtótájékoztatót tartott az árvízvédelmi operatív törzs a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében, ahol Orbán Viktor kormányfő ismét részt vett. Az első ilyen tájékoztatót szerdán tartotta meg a miniszterelnök, de a meghívókon nem szerepelt előre a neve. Hétfőn Pintér Sándor belügyminiszter, kedden pedig Rétvári Bence miniszterhelyettes, dr. Góra Zoltán és Láng István beszéltek az árvízhelyzetről.

 

A szerdai sajtótájékoztató meghívójában Rétvári szerepelt, de a helyszín a Miniszterelnöki Kabinetirodába került átszervezésre, ahol végül Orbán Viktor jelent meg és beszélt az aktuális helyzetről. A csütörtöki sajtótájékoztató meghívójában már nem szerepelt név, de a helyszín változatlansága alapján lehetett sejteni, hogy ismét Orbán fog megjelenni.

 

Az árvízi védekezéssel kapcsolatban a kormány egy ingyenes zöldszámot hozott létre, amelyen információk kérhetők és bejelentések tehetők. A 06/80-204-240-es számon a lakosság felajánlásokat is megtehet. Kisoroszi esetében Rétvári Bence kiemelte, hogy a település felkészült az elzártságra, élelmiszert és homokzsákokat halmoztak fel, és egy mentőautóval, valamint helikopterleszállóval is rendelkeznek az esetleges sürgős eseményekre. Hajóval lehet közlekedni, ezt a Kötél Önkéntes Tűzoltóegyesület biztosítja.

 

Orbán Viktor megjelenése a sajtótájékoztatókon nem volt előre bejelentve, ami hasonló a korábbi gyakorlatához, például az önkormányzati választási kampányban. Az utóbbi időben azonban többször is nyilatkozott a független sajtónak, amikor azok megtalálták. A miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy a másodfokú védelem alatt álló területek hosszát 33, a harmadfokú védelem alatt álló területek hosszát 3 kilométerrel növelték meg, a rendkívül készültséget pedig 37 kilométeren, a Lajta miatt kellett elrendelni. Összesen 70 kilométerrel emelték meg a védelem alatt álló területek hosszát, és további 200 főt mozgósítottak a vízügyi szakembereknél és a katonáknál is, a rendőröknél újabb 130 főt, a rendészeti hallgatók létszámát 53-mal emelték, az elítéltek számát is feltornázták.

 

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője, Siklós Gabriella közölte, hogy a Duna szerdán a Szigetköznél, csütörtökön Nagybajcsnál tetőzött, és az említett területeken szerda éjszaka a szakemberek már észleltek buzgárokat, csurgásokat a védműveken, de az azonnali beavatkozásnak köszönhetően a töltések tartottak. A védművek a Dunakanyarban már elkészültek, és a fővárosi szakaszokon is készen állnak. Kisoroszit körbezárta a víz, és a számítások szerint akár egy hétig tarthat ez a helyzet. Siklós Gabriella hozzátette, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy hány napig lesz másod-, illetve harmadfokú árvízvédelmi készültség, jelentős csapadék a vízgyűjtő területeken nem várható, de az ausztriai olvadás egyértelműen lassítja az ár levonulását. Összesen a hivatásos állományból szerdán 4392-en dolgoztak, csütörtökön már 5328-an, és az önkéntesek is nagy számban jelentkeznek, 130 ezer homokzsákot töltöttek meg az előző napról a mára virradóra.

 

Rétvári Bence a csütörtöki sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a védekezésben részt vevő járművek a buszsávokat is használhatják a sárga megkülönböztető jelzéssel. A védekezésben jelenleg 256 rendőr vesz részt, ők a zárásban, illetve a járőrözésben segítenek. Azokon a helyeken, ahol az áramot kikapcsolták, esetleg a közvilágítás sem működik, megerősített szolgálatot tartanak fenn, valamint azokat az ingatlanokat védik, amelyeket el kellett hagyniuk a tulajdonosoknak. A vis maior keretből a költségvetés megtéríti az önkormányzatok védekezési költségeit, illetve az önkormányzatok a költségek ötven százalékára előzetesen is nyújthatnak be igényt.

 

Az M2-es metró péntektől nem áll meg a Batthyány téren, Budapesten szombat éjjel várható a Duna tetőzése. Csütörtök reggeltől a Jászai Mari tértől csak a Kossuth Lajos térig jár a 2-es villamos, a Lánchíd környékén is változik a 19-es és a 41-es villamos közlekedése. A Margitszigetet már kedden lezárták, szerdán pedig a fővárosi rakpartokat is ellepte a víz. Jelenleg több mint 613 kilométeren van árvízvédelmi készültség, majdnem 228 kilométeren a legmagasabb, harmadfokú, a Lajtán pedig rendkívüli fokozat van érvényben. Az ország hét vármegyéjét – Bács-Kiskun, Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna – érinti az árvíz, 50 településen, valamint a fővárosban folyik védekezés. Több mint ötezer hivatásos, közte a katasztrófavédelem csaknem ezer szakembere vesz részt a munkálatokban. A hivatásosok mellett számos önkéntes is segíti a védekezést. Velük együtt a tízezer főt közelíti a védekezésbe bevont erők létszáma. Az önkormányzati védvonalakba eddig 1 millió 551 ezer 500 homokzsákot építettek be.