Miért helyezzünk geotextíliát a kavicsréteg alá?

Mindegyik szempontban egy a közös: érdemes geotextíliát lehelyezni a kavicsrétegek alá.

 

Mi a különbség a kavicskert, a szárazkert és a sziklakert között?

 

Nagyon gyakran használják szinonimaként, pedig ez helytelen. Mind a három különböző kerttípus, amit akár otthonunk kertjében is kialakíthatunk, de nem árt tisztázni, hogyan.

 

A szárazkert leginkább Kelet-Ázsiában terjedt el. Jellemző rá, hogy kevés benne a növény, a hangsúlyt a kövekre helyezik, amelyek különböző méretekben, meghatározott szabályosságban kerülnek kihelyezésre.

 

A sziklakerttel már itthon is lehet találkozni. A nagyobb méretű terméskövek közé földből dombot alakítanak ki, ahova növényeket ültetnek el, amelyek leginkább fénykedvelő és szárazságtűrő fajták.

 

A kavicskertet lekerített kavicsokkal építik ki, jellemzően sík területre. Növények is ültethetőek bele, amelyek kedvelik a meleget, valamint megbirkóznak a nagy mennyiségben hullott csapadék felszívásával.

 

Kavicskertbe kavicsot, de honnan származik a kavics?

 

A kavics egy lekerekített kő, melyet természetes úton a felszíni vízfolyások koptattak, kerekítettek hosszú időn keresztül, vagy mesterséges úton készítettek el üzemekben. A kavicsok legtöbbször 16-32 mm közötti nagyságúak, de természetesen ettől eltérő méretezésre is van példa.

 

Színe lehet egységes vagy vegyes. Vegyes mintázatúak többnyire a természetes eredetű, folyami kavicsoknál fordulnak elő. A bányászott és ezután gépileg lekerekített kavicsok egységesebb színt képesek mutatni, ezek a díszkavicsok. A kavicskertek kialakításához válasszunk olyan kavicsokat, melyek meg vannak tisztítva, mentesek a szennyeződésektől, elszíneződésektől, vagyis "mosott" kövek.

 

Hogyan építjük ki a kavicságyat, hova helyezzük a geotextíliát?

 

Építsünk akár szűk sávban kavicságyat, akár nagyobb kiterjedésben, ízlésesen elhelyezve a kertben, azt tehetjük úgy, hogy csak kavicsot választunk, vagy a kaviccsal vegyesen elhelyezhetjük a szukkulens növényeket, amelyek jól tűrik a napfényt.

 

- Készítsünk tervet, hogy fog kinézni a kavicságy, milyen kellékekre van szükség, hol szerezzük be ezeket?


Készítsük elő a terepet, ahova kavicságyat tervezünk. Gazoljunk ki, ássuk ki a leendő kavicságy helyét.


- Tegyük le a geotextíliát egy rétegben, átfedések legyenek egymáson! Tűzzük le, hogy ne mozduljanak el, de előtte vágjuk ki azokat a helyeket, ahova növényeket akarunk telepíteni. Miután beültettük őket, az anyagot hajtsuk vissza a növények tövéhez.


Helyezzük rá a lekerekített kavicsokat a geotextíliára, minimum 5, de inkább 10 cm vastagságban. Ha ennél kisebb a vastagság, felszínre bukkanhat a geotextília.