Kudarc a palackvisszaváltás rendszere, a kormány máris módosítaná

Az indoklás szerint a változtatásokra „gyakorlati észrevételek” miatt van szükség, amelyeket a rendszert bonyolító MOHU tett. Bár a G7 lap szerint a legtöbb változtatás jogszabály-értelmezési korrekció, van olyan is, ami a felhasználókat érinti: a jövőben „a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék díja … csak kerekítés alkalmazása nélkül készpénzben kifizethető, egész számmal meghatározott forintösszeg” lehet.

 

A változás azokat az üvegeket érinti, amelyeket nem bezúznak, hanem visszajuttatnak az italgyártókhoz és tisztítás után újratöltik őket (többutas). A palackok többsége nem ilyen, ezeknek az 50 forintos ára nem fog változni – szúrta ki a G7.

 

Ezeknél az úgynevezett többutas termékeknél eddig a gyártó határozta meg az árat, ami sokszor eltért az egységes 50 forinttól, így előfordulhatott, hogy az embernek a pénztárnál mondjuk 167 forint járt volna vissza. Mivel azonban a legkisebb forintérme jelenleg az ötforintos, a kormány kötelezné a gyártókat, hogy a jövőben olyan összeg legyen a vége a palackvisszaváltásnak, hogy azt kerekítés nélkül is ki lehessen fizetni a pénztárnál. Ezeknek a palackoknak amúgy a jelölése is más, hiszen az összeget nem egy körbe, hanem egy palackba írják.

 

A jogszabály módosítása a visszaváltási rendszert nem teszi kényelmesebbé a felhasználóknak, a hónapok óta fennálló problémákat, mint a sorban állás, és a palackok keresztülhurcolása a teljes üzleten továbbra sem oldja meg. Pedig ezen a területen is szükség lenne a szabályozás pontosítására. A vezető élelmiszerbolt-láncok azt tervezik, hogy ahol csak lehet, kiköltöztetik a palackvisszaváltó automatákat az eladóterekből és még az üzletek előteréből is. Ez azonban nagyon körülményes és bürokratikus folyamat.