Kína lezárta az „egyke-korszakot”

Ahogy az állami hírügynökség jelentette, a tervezett új polgári törvénykönyv már nem tartalmaz semmilyen konkrét rendelkezést a családtervezésre vonatkozóan.

 

Kérdés, mi vár most Kína gazdaságára és társadalmára akkor, amikor a társadalom szervezésével foglalkozók arra az álláspontra helyezkedtek, nemhogy sok, hanem túl kevés a gyerek, ami a demográfiai krízis mellett gazdasági nehézségekhez is vezethet.

 

A Hszinhua kínai hírügynökség szerint az Országos Népi Gyűlés Állandó Bizottságának hétfőn benyújtott új polgáritörvénykönyv-tervezet már nem tartalmaz semmilyen családtervezésre vonatkozó rendelkezést.

 

Ez azt jelenti, hogy az új törvénykönyv ebből kifolyólag hatályon kívül helyezné a gyerekvállalásra vonatkozó korlátozást. Ennek célja a kínai népességnövekedés meggátolása volt, de emellett számos negatív hatást fejtett ki, mint a kínai társadalom elöregedését és a nemek egyenlőtlen eloszlását.

 

Előbbi az utóbbi két-három évtizedben kezdett megmutatkozni, amikor az életszínvonal hirtelen megugrásával és a társadalmi középosztály kiszélesedésével, felduzzadásával, az életkor kitolódásával a nagyszámú lakosság ellenére is problémák mutatkoztak a munkaerő utánpótlásában.